Notowania

indie
10.02.2010 09:45

Atak nacjonalistów na kina w Bombaju

W kinach miał być prezentowany film, w którym bohaterem jest Shah Rukh Khan, uznany za zdrajcę.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*W Bombaju, stolicy indyjskiego filmu, nacjonaliści z ugrupowania Shiv Sena, zaatakowali ostatniej nocy kilkanaście kin, w których ma być wyświetlany film _ My name is Khan _. *

Główną rolę gra w nim idol indyjskiej publiczności Shah Rukh Khan, który przez nacjonalistów uznany został za zdrajcę.

Zaatakowało ponad 400 działaczy z organizacji Shiv Sena. Interweniowała policja, dokonano licznych aresztowań. Shah Rukh Khan stał się celem ataku ze strony nacjonalistów, gdy skrytykował organizatorów Indyjskiej Ligi Krykietowej, którzy nie zaangażowali do tegorocznych rozgrywek zawodników z Pakistanu.

Khan uznał to za dyskryminację oraz odejście od sportowej rywalizacji w stronę uprawiania polityki. Nacjonaliści okrzyknęli aktora zdrajcą, który wspiera Pakistańczyków uznawanych przez ugrupowania nacjonalistyczne za wrogów Indii.

Wezwali do bojkotu filmów, w których występuje słynny aktor oraz zapowiedzieli, iż będą atakowali kina, których właściciele zdecydują się na wyświetlanie najnowszej produkcji z udziałem Shah Rukh Khana.

Wydarzenia, w których uczestniczyli bojówkarze Shiv Sena, są częścią narastającego w Bombaju lokalnego nacjonalizmu i separatyzmu. W mieście coraz częściej dochodzi do demonstracji i zamieszek. Ich uczestnicy żądają zamknięcia Bombaju przed przybyszami z innych rejonów Indii, którzy przyjeżdżają do stolicy stanu Maharasztra w poszukiwaniu pracy. Podobne separatyzmy pojawiają się coraz częściej także w innych rejonach Indii i uznane zostały ostatnio przez ministra obrony za poważne zagrożenie dla jedności kraju.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Indie walczą z gwałtownym wzrostem cen ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/indie;walcza;z;gwaltownym;wzrostem;cen,84,0,585044.html )
* [ Ponad miliard dolarów straty hinduskiego przewoźnika ]( http://manager.money.pl/news/artykul/ponad;miliard;dolarow;straty;hinduskiego;przewoznika,79,0,556623.html )
Tagi: indie, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz