Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
azerbejdżan
12.09.2006 14:12

Azerska ropa popłynie do Polski?

Polska i Azerbejdżan zacieśnią współpracę w sektorze energetycznym oraz przy budowie tzw. korytarza transportowego Europa-Kaukaz-Azja.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/ Andrzej Wiktor)

Poinformowali o tym ministrowe gospodarki obu krajów po rozmowach w Warszawie. Szczegóły projektów nie zostały ujawnione.

Minister Piotr Wożniak (na zdjęciu) powiedział dziennikarzom, że alians z Azerbejdżanem można uznać za przypieczętowany i że jest to "absolutnie strategiczny i kluczowy" partner Polski w rejonie Kaukazu.

Gejdar Babajew podkreślił, że Azerbejdżan jako pierwszy z krajów regionu zrozumiał potrzebę dywersyfikacji zarówno źródeł surowców, jak i dróg transportu.

_ Głównym bogactwem Azerbejdżanu jest ropa naftowa i gaz ziemny, tymczasem podstawowe towary, które ten kraj eksportuje do Polski, to orzechy laskowe i bawełna. _"Kiedy rozpoczynaliśmy budowę rurociągu z Baku, przez Tbilisi do tureckiego Ceyhanu, obserwatorzy nie mogli się zgodzić, co do przyszłości tego przedsięwzięcia. Podkreślam jeszcze raz, my sami jesteśmy głęboko zainteresowani dywersyfikacją dostaw, w tym do Polski" - podkreśla Babajew..

Uczestnicy warszawskich rozmów planują rozpatrzenie możliwości udziału polskich przedsiębiorstw w rozwoju sektora naftowo-gazowego Azerbejdżanu, zwłaszcza przy wydobyciu ropy naftowej.

| DOKĄD PŁYNIE AZERSKA ROPA |
| --- |
| Obecnie Azerbejdżan eksportuje ropę dwoma rurociągami do Morza Czarnego - są to rurociągi: rosyjski i gruziński - oraz nowo otwartym rurociągiem do Ceyhanu nad Morzem Śródziemnym. |

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi: azerbejdżan, wiadomości, gospodarka, polityka, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz