Notowania

barosso
09.07.2009 13:00

Barroso kandydatem na szefa KE. Już formalnie

27 krajów członkowskich UE formalnie zatwierdziło swe poparcie dla obecnego szefa KE.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

W tzw. pisemnej procedurze 27 krajów członkowskich UE formalnie zatwierdziło w czwartek swe poparcie dla obecnego szefa Komisji Europejskiej (KE) Jose Manuela Barroso, by przez kolejnych pięć lat stał on na czele tej instytucji - powiedział PAP rzecznik szwedzkiego przewodnictwa.

Już na ostatnim szczycie UE w czerwcu przywódcy państw i rządów jednogłośnie udzielili Portugalczykowi poparcia politycznego.

Teraz Barroso potrzebuje jeszcze poparcia większości eurodeputowanych. Głosowanie w sprawie jego zatwierdzenia ma odbyć się dopiero po wakacjach, najpewniej na sesji Parlamentu Europejskiego (PE) we wrześniu, co jest wynikiem porozumienia głównych frakcji politycznych PE: chadeków, socjalistów i liberałów. Socjaliści i liberałowie nie zgodzili się na głosowanie w sprawie Barroso już na inauguracyjnej sesji PE w przyszłym tygodniu, gdyż domagali się czasu na konsultacje programowe z chadeckim kandydatem.

Chadecy z Europejskiej Partii Ludowej (EPL), chcieli głosowania dla pochodzącego z ich rodziny politycznej Barroso już w lipcu. Choć stanowią oni w PE największą frakcję polityczną, to nie mają jednak bezwzględnej większości i musieli ulec socjalistom i liberałom.

Szef polskiej delegacji we frakcji socjalistycznej Bogusław Liberadzki tłumaczył , że socjaliści zgadzają się, by wskazany przez chadecką frakcję kandydat na szefa KE w pierwszym tygodniu września wystąpił przed frakcją socjalistyczną ze swoim programem, w którym miałby uwzględnić socjalne postulaty lewicy. Dzięki temu mogłoby dojść do głosowania nad kandydaturą Barroso na sesji 14-17 września w Strasburgu.

Także nowo wybrany szef frakcji liberalnej ALDE, były premier Belgii Guy Verhofstadt zażądał od ubiegającego się o reelekcję szefa KE szczegółowego programu działania na następne pięć lat, _ różniącego się od tego, co było obecnie _, oraz _ nowej strategii wyjścia z kryzysu _.

* [ Brytyjczycy chcą, by Barroso nadal był szefem KE ]( http://news.money.pl/artykul/brytyjczycy;chca;by;barroso;nadal;byl;szefem;ke,133,0,435077.html )
* [ Sarkozy za reelekcją Barroso ]( http://news.money.pl/artykul/sarkozy;za;reelekcja;barroso,228,0,354532.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: barosso, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz