Notowania

barroso
30.06.2009 13:55

Barroso liczy na Niemców. Traktat już jesienią?

Szef KE jest zadowolony z orzeczenia niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

W reakcji na decyzję niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zgodności Traktatu z Lizbony z konstytucją Niemiec.

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso wyraził przekonanie, że ratyfikacja traktatu w Niemczech i innych krajach członkowskich UE zakończy się z powodzeniem jesienią.

Trybunał w Karlsruhe orzekł dziś, że Traktat Lizboński jest zgodny z niemiecką konstytucją, ale jednocześnie uznał, że zanim prezydent Niemiec Horst Koehler podpisze ustawę o jego ratyfikacji, należy na gruncie prawa krajowego wzmocnić pozycję obu izb parlamentu: Bundestagu i Bundesratu w unijnym procesie decyzyjnym.

_ - Jestem przekonany, że tym orzeczeniem Trybunał otworzył drogę do szybkiego zakończenia w Niemczech procesu ratyfikacji Traktatu z Lizbony - oświadczył Barroso. - Wierzę, że możemy zakończyć proces ratyfikacji we wszystkich krajach jesienią _.

_ - Stanowisko sędziów odzwierciedla ważne zmiany, które przynosi Traktat z Lizbony, wzmacniając zwłaszcza demokratyczną legitymację UE _ - ocenił Barroso.

Zarówno KE jak i nowe czeskie przewodnictwo liczą na to, żeIrlandia jako ostatni kraj w UE ratyfikuje Traktat z Lizbony w drugim referendum na początku października, a do szczytu UE 29-30 października dokument zostanie podpisany przez prezydentów Niemiec, Polski i Czech, gdzie traktat został już ratyfikowany przez parlamenty narodowe. Jeśli tak się stanie Traktat z Lizbony będzie mógł wejść w życie 1 stycznia 2010 roku.

Tagi: barroso, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz