Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Białorusini oskarżają: Polska zapomniała o solidarności

0
Podziel się

Opozycjoniści uważają, że Warszawa targuje się z reżimem.

Białorusini oskarżają: Polska zapomniała o solidarności
(EPA/PAP)
bEiHPpqZ

Liderzy białoruskiej opozycji oskarżyli Polskę o niemoralne targi z reżimem Białorusi w sprawie mniejszości polskiej oraz promowanie nowej polityki UE otwartej na prezydenta Alaksandra Łukaszenkę.

_ Czy Polska zapomniała o Solidarności? _ - pytają liderzy białoruskiej opozycji Alaksandr Kazulin (na zdjęciu) i Anatolij Labiedźka.

_ - Polskie MSZ prowadzi dziś Realpolitik. Łączymy więcej nadziei z polskimi mediami oraz niektórymi grupami parlamentarnymi. Mamy nadzieję, że nie wszyscy polscy politycy, którzy bronili wartości moralnych już odeszli jak dinozaury _ - dodał Labiedźka.

bEiHPprb

Obaj liderzy białoruskiej opozycji we wtorek przyjechali do Parlamentu Europejskiego za zaproszenie litewskich eurodeputowanych. Białoruscy opozycjoniści skarżyli się, że są wykluczeni z nawiązanego w październiku dialogu UE z Białorusią. Apelowali, by nie zapraszać prezydenta Łukaszenki na zaplanowany na 7 maja szczyt Unii w Pradze, na którym zainaugurowane ma być Partnerstwo Wschodnie, nowa unijna inicjatywa zacieśniania współpracy z republikami poradzieckimi.

_ - Próbujemy zrozumieć pozycję UE i jej priorytety: czy to okrutny pragmatyzm, interesy handlowe i gospodarcze oraz decyzje za zamkniętym drzwiami, czy wciąż wolność, prawa obywateli i moralne europejskie wartości. Czekamy na odpowiedź na te pytania _ - powiedział Kazulin, niedawno uwolniony więzień polityczny, kandydat opozycji na prezydenta w wyborach z 2006 roku.

_ - Polska i Niemcy zajmują takie samo stanowisko i są generatorami nowej polityki europejskiej wobec Białorusi _ - ocenił. Ujawnił, że usłyszał od jednego z Polaków w Parlamencie Europejskim, że Polska stawia reżimowi warunek. Uzależnia zgodę na zaproszenie Łukaszenki do Pragi od pozwolenia na przeprowadzenie zjazdu Związku Polaków na Białorusi kierowanego przez Andżelikę Borys.

_ Dla nas takie stanowisko jest wielką niespodzianką. Czy to znaczy, że możemy się targować? To jest niemoralne _ - powiedział Kazulin.

bEiHPprh

Obaj politycy skrytykowali UE za prowadzenie dialogu z Łukaszenką _ na jego warunkach _ i _ bez udziału przedstawicieli sił demokratycznych _. Ostro skrytykowali też niedawną wizytę w Mińsku wysokiego przedstawiciela UE ds. polityki zagranicznej Javiera Solany.

_ - Kategorycznie apelujemy o niezapraszanie Łukaszenki do Pragi. To byłoby uznanie dla 50 lat represji i zbrodni oraz nowa carte blanche dla Łukaszenki _ - powiedział opozycyjny lider.

bEiHPprC
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)