Notowania

wojna w iraku
05.03.2010 12:56

Brown broni decyzji o inwazji na Irak

Premier Wielkiej Brytanii przekonuje, że słusznie obalono Saddama Husajna.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Komisja Europejska)

Saddama Husajna obalono słusznie - zapewniał * *przed komisją badającą brytyjskie zaangażowanie w Iraku premier Gordon Brown. *W swoim oświadczeniu Brown chwalił też poświęcenie tych, którzy zginęli w Iraku.*

W latach 1997-2007 Brown był ministrem skarbu i akceptował wydatki wojskowe. Był oskarżany o to, że nie zapewnił brytyjskim żołnierzom w Iraku i Afganistanie pieniędzy na odpowiedni sprzęt.

Najprawdopodobniej zostanie przez komisję spytany m.in. o grafik wycofania brytyjskich żołnierzy w ubiegłym roku, zwłaszcza o decyzję o wyjściu z Basry pomimo obecności tam rebeliantów.

W Iraku zginęło 179 brytyjskich żołnierzy. Zaangażowanie w tym kraju wywołało falę protestów. Prowadzone obecnie dochodzenie nie ma na celu wyciągnięcia konsekwencji prawnych, ale wniosków, które mogą w przyszłości zapobiec powtórzeniu błędów.

Zeznający w lutym przed komisją poprzedni premier Tony Blair również bronił decyzjio wsparciu USA w obaleniu Saddama Husajna. Jego zdaniem dyktator był zagrożeniem dla regionu i całego świata.

Początkowo szef brytyjskiego rządu miał nie zeznawać przed komisją, aż do wyborów parlamentarnych przewidzianych na początek czerwca. Jednak 22 stycznia przewodniczący niezależnej komisji John Chilcot ogłosił, że do przesłuchania dojdzie przed jeszcze wyborami.

* [ W Londynie rusza śledztwo w sprawie wojny w Iraku ]( http://news.money.pl/artykul/w;londynie;rusza;sledztwo;w;sprawie;wojny;w;iraku,242,0,560370.html )
* [ Ochrona Blaira kosztuje 6 milionów funtów rocznie ]( http://manager.money.pl/news/artykul/ochrona;blaira;kosztuje;6;milionow;funtow;rocznie,104,0,570728.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: wojna w iraku, irak, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz