Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Brown dziękuje policji. Udaremniono zamach na dużą skalę

0
Podziel się:

Podejrzani to w większości Pakistańczycy.

Brown dziękuje policji. Udaremniono zamach na dużą skalę
(PAP/EPA)

Premier Wielkiej Brytanii Gordon Brown podziękował policji za akcję aresztowania 12 osób podejrzewanych o przygotowywanie zamachów terrorystycznych i stwierdził, że planowano je na dużą skalę - informują w piątek brytyjskie media.

Brown zapowiedział, że będzie naciskał na prezydenta Pakistanu Asifa Alego Zardariego, by podjął energiczne działania przeciwko Al-Kaidzie. _ - Wiemy, ze terroryści w Wielkiej Brytanii mają związki z terrorystami w Pakistanie _ - zaznaczył Brown.

Władze w Londynie poinformowały o zwiększeniu ochrony królowej Elżbiety II, która w okresie Świąt Wielkanocnych ma bogaty program oficjalny.

Nieoficjalne doniesienia sugerują, iż 12 aresztowanych w środę w policyjnej akcji w północno-wschodniej Anglii mogło przygotowywać zamachy terrorystyczne przeciwko tzw. miękkim celom, jak centra handlowe czy nocne kluby.

ZOBACZ TAKŻE:

Dziesięciu spośród aresztowanych to Pakistańczycy, przebywający w W. Brytanii na wizach studenckich. Aresztowań dokonano w: Manchesterze, Liverpoolu oraz Clitheroe.

Według źródeł policyjnych, kilku spośród aresztowanych filmowało się lub fotografowało na tle czterech obiektów w Manchesterze mogących stanowić cel zamachu. Policja nie ma jednak dowodów, iż domniemani terroryści wyselekcjonowali konkretne miejsca dla dokonania ataku.

Służby specjalne twierdzą, ze przechwyciły zakodowane e-maile oraz wpisy z czatów internetowych, które były źródłem podejrzeń o przygotowywaniu zamachu w okresie Świąt Wielkanocnych.

Funkcjonariusze policji wkroczyli do akcji aresztując podejrzanych wcześniej niż mieli to w planach, ponieważ szef operacji antyterrorystycznych Scotland Yardu Bob Quick został sfotografowany z tajnym dokumentem na temat rozpracowywania siatki.

Dochodzenie policyjne zmierza między innymi do ustalenia, czy przed przyjazdem do Wielkiej Brytanii studenci przeszli terrorystyczne szkolenie w Pakistanie.

Rzecznik opozycyjnej Partii Konserwatywnej ds. polityki wewnętrznej Chris Grayling zaapelował do rządu, by zacieśnił procedury wydawania wiz dla studentów pochodzących z krajów, w których działają terroryści.

Według niektórych doniesień, aresztowani studenci mieli stworzyć w Wielkiej Brytanii tzw. śpiącą komórkę Al-Kaidy. Piątkowy _ Daily Mail _ twierdzi, iż niemal wszyscy aresztowani mają pochodzić z terytoriów plemiennych na afgańsko-pakistańskim pograniczu.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)