Notowania

kolej
08.10.2009 16:00

Bruksela naciska na uwolnienie rynku kolejowego

KE grozi opieszałym trybunałem w Luksemburgu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/I.M.)

21 krajów, w tym Polska, dostało ostrzeżenie od Komisji Europejskiej, że trafią przed unijny trybunał w Luksemburgu, jeśli nie wprowadzą przepisów liberalizujących rynek kolejowego transportu towarów.

Przepisy te, znane jako pierwszy pakiet kolejowy, weszły w życie sześć lat temu, a od tego czasu UE zdążyła już przyjąć tzw. trzeci pakiet znoszący bariery dla swobodnej konkurencji między europejskimi przewoźnikami kolejowymi. Mimo to większość krajów UE nie wprowadziło w pełni koniecznych zmian w swoim prawie.

_ - Pozostaje wciąż do rozwiązania wiele istotnych problemów, by otworzyć rynki kolejowe na konkurencję _ - ubolewa KE w komunikacie. Jedynie Wielka Brytania, Holandia, Finlandia, Bułgaria, Cypr i Malta, czyli kraje wyspiarskie albo dość peryferyjne, a więc mniej narażone na konkurencję, wprowadziły wszystkie postanowienia trzech dyrektyw wchodzących w skład pierwszego pakietu z 2001 r. - część z nich dopiero na skutek otwarcia procedury o naruszenie unijnego prawa przez KE.

Wysłane _ uzasadnione opinie _ do 21 krajów, są ostatnim etapem procedury, która może się skończyć przed Trybunałem Sprawiedliwości w Luksemburgu.

| Warunki Komisji Europejskiej |
| --- |
| KE domaga się wydzielenia prawdziwie niezależnego zarządcy infrastruktury kolejowej, spełnienia wszystkich wymogów dotyczących taryf dostępu do szlaków kolejowych i stosowania zachęt do obniżania kosztów, oraz ustanowienia niezależnego organu regulującego, który mógłby rozstrzygać spory z zakresu konkurencji na rynku kolejowym. |

Raport Money.pl
*Kolej tnie połączenia, tory znikają najszybciej w UE * Mamy dwa razy więcej torów kolejowych niż Czesi, ale jeździ po nich dwa razy mniej pociągów. A od dziś będzie ich jeszcze gorzej. Czytaj w Money.pl
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: kolej, liberalizacja, komisja, bruksela, wymagania, trybunał, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz