Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Budżet, abonament i kary dla urzędników w Sejmie

0
Podziel się:

Dziś rozpoczyna się pierwsze tegoroczne posiedzenie Sejmu.

Budżet, abonament i kary dla urzędników w Sejmie
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Na rozpoczynającym się dziś pierwszym w tym roku posiedzeniu posłowie rozpatrzą senackie poprawki do ustawy budżetowej.

Senat wniósł 26 poprawek. Jedna z nich dotyczy przesunięcia 50 milionów złotych z budżetów wojewodów i Ministerstwa Środowiska do Generalnej i Regionalnych Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Senatorowie chcą też zwiększyć o ponad 400 etatów zatrudnienie w Służbie Celnej kosztem służby cywilnej. Senat odrzucił poprawki dotyczące między innymi przesunięcia 4 milionów złotych z budżetu NSA do IPN oraz przekazania 50 milionów złotych na budowę drugiej linii metra w Warszawie.

Rozpatrzenie senackich poprawek zaplanowane jest na jutrzejszy wieczór. 13 stycznia ustawa zostanie przesłana prezydentowi do podpisu.

ZOBACZ TAKŻE:

Pojutrze Sejm wysłucha informacji premiera na temat bezpieczeństwa energetycznego Polski oraz działań podjętych przez rząd w celu przeciwdziałania skutkom ograniczenia dostaw gazu ziemnego z Rosji. Wniosek o przedstawienie tej informacji złożył Klub PiS.

Jutro posłowie zajmą się projektem ustawy o szczególnych zasadach odpowiedzialności funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenia prawa. Zgodnie z projektem, taką odpowiedzialność materialną ponosiliby konkretni urzędnicy. Autorzy projektu zauważają w uzasadnieniu, że w wyniku wadliwych decyzji lub bierności aparatu administracyjnego obywatele, w tym przedsiębiorcy ponoszą wymierne szkody.

W najbardziej drastycznych przypadkach dochodzi do spektakularnych bankructw i likwidacji miejsc pracy. Istotą projektu jest zmuszenie Skarbu Państwa i jednostek samorządu terytorialnego do dochodzenia od urzędników należnych im kwot, związanych z odszkodowaniami przyznanymi poszkodowanym obywatelom.

Sejm zajmie się również projektem zmian w ustawie o opłatach abonamentowych, autorstwa Klubu Lewicy. Projekt przewiduje wprowadzenie 4-letnich licencji programowych dla Polskiego Radia i TVP. W licencjach byłby określony udział w programie audycji realizujących edukacyjne i kulturalne potrzeby obywateli, a także potrzeby społeczności lokalnych.
Projekt określa limit czasowy reklam i wprowadza możliwość odliczenia opłaty abonamentowej od podatku.

ZOBACZ TAKŻE:

Posłowie zajmą się też przygotowanym przez Klub Lewicy projektem zmian w Regulaminie Sejmu, które dotyczą organizacji pracy sejmowej komisji do spraw służb specjalnych.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)