Notowania

Budżet to science fiction. PiS chce głowy ministra

Aleksandra Natalli-Świat uważa, że Jacek Rostowski źle walczy z kryzysem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Prawo i Sprawiedliwość liczy, że debata na temat odwołania ministra finansów odbędzie się już po wyborach, aby nie miała na nią wpływu kampania wyborcza.

PosłankaAleksandra Natalli-Świat zapowiadając złożenie wniosku o odwołanie Jacka Rostowskiego, wyraziła nadzieję, że dzięki wyznaczeniu daty debaty na okres powyborczy, sprawy finansów publicznych nie będą podporządkowane kampanii.

Posłanka podkreśliła, że żaden z priorytetów ministra nie został osiągnięty - ani szybkie wprowadzenie euro, ani utrzymanie niskiego deficytu.

POSŁUCHAJ POSŁANKI PiS:

Dodatkowo, według posłanki, minister nie jest w stanie przedstawić wizji tegorocznego budżetu i nie wie, czy przy wzrastającym deficycie będzie ograniczał wydatki, czy podnosił podatki.

Zdaniem Aleksandry Natalli-Świat, minister Rostowski, zamiast ustawy budżetowej stworzył - jak to określiła - literaturę science fiction.

Mikrofon Money.pl
*Rosati: Minister Rostowski się skompromitował * Jacek Rostowski w 2008 roku przyjął nierealny budżet, przygotowany zresztą przez PiS. Trzeba było po wyborach dokonać zmian. Czytaj w Money.pl

Wniosek o odwołanie ministra zostanie rozpatrzony już po wyborach do Parlamentu Europejskiego. Według rzecznika klubu PiS Mariusza Błaszczaka rząd będzie wówczas bardziej skłonny do merytorycznej dyskusji:* *

POSŁUCHAJ RZECZNIKA PiS:

Poparcie wniosku zapowiada szef klubu Lewicy Wojciech Olejniczak. Jego zdaniem działania Rostowskiego są kontynuacją szkodliwej polityki gospodarczej prowadzonej wcześniej przez wicepremiera w rządzie Jarosława Kaczyńskiego - Zytę Gilowską:

POSŁUCHAJ SZEFA KLUBU LEWICY:

Platforma Obywatelska traktuje wniosek o wotum nieufności dla ministra finansów jako kolejny element w układance wyborczej Prawa i Sprawiedliwości.

Partia Jarosława Kaczyńskiego już od kilku dni zapowiadała złożenie wniosku. W uzasadnieniu PiS wskazuje, że polityka finansowa prowadzona przez Jacka Rostowskiego pogłębia kryzys w Polsce, a jej główne założenia - utrzymanie deficytu budżetowego i szybkie wejście do strefy euro - nie będą osiągnięte.

Poseł Platformy Krzysztof Lisek uważa wniosek PiS za bezzasadny. Przypomina, że Polska ze wszystkich państw Europy najlepiej radzi sobie z kryzysem:

POSŁUCHAJ POSŁA PO:

Poseł Lisek przywołuje opinie ekspertów, według których odwołanie ministra finansów w momencie kiedy cały świat walczy z kryzysem gospodarczym jest najgorszą z możliwości. Tego typu wahań nasza gospodarka może po prostu nie wytrzymać - podkreśla polityk PO:

POSŁUCHAJ POSŁA PO:

Wnioskiem PiS-u Sejm zajmie się na pierwszym posiedzeniu po wyborach do PE, a więc w drugiej połowie czerwca.

W piątek minister tłumaczył w Sejmie, że do nowelizacji budżetu dojdzie dopiero, gdy poznane zostaną dane o rozliczeniach podatku dochodowego za zeszły rok.

Deficyt budżetowy po kwietniu wyniósł 85 procent założonego na cały rok w ustawie budżetowej. Niedobór oszacowany w ustawie na 18 mld złotych, według ekonomistów może wynieść nawet 40.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Gęsicka: Rząd nie panuje nad gospodarką ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/gesicka;rzad;nie;panuje;nad;gospodarka,184,0,454072.html )
* [ Skarb Państwa chce wyciągnąć 3 mld ze spółek ]( http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/skarb;panstwa;chce;wyciagnac;3;mld;ze;spolek,220,0,452828.html )
* [ Szejnfeld: Zwiększenie deficytu to ostateczność ]( http://news.money.pl/artykul/szejnfeld;zwiekszenie;deficytu;to;ostatecznosc,138,0,452234.html )
Tagi: aleksandra natalli-świat, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, najważniejsze, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz