Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Burza wokół ustawy medialnej

0
Podziel się

Sejm przyjął poprawki PO do projektu ustawy o radiofonii i telewizji, odrzucił poprawki PiS i LiD.

Burza wokół ustawy medialnej
(PAP/Grzegorz Michałowski)
bDzRGUKt

Sejm przyjął poprawki PO do projektu nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, odrzucił natomiast poprawki PiS i LiD. *Przed ostatecznym głosowaniem nad całością projektu nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji w Sejmie doszło do burzliwej dyskusja.*

PosełPaweł Kowalz PiS powiedział, że przyjęcie tej nowelizacji oznacza koniec mediów publicznych, a _ na czele konduktu _ stoi przewodnicząca komisji kultury i środków przekazuIwona Śledzińska-Katarasińska z PO.

Jacek Kurski zapytał natomiast czy prawdą jest, że Śledzińska-Katarasińska jest _ oddelegowaną _ do Sejmu pracownicą koncernu medialnego Agora S.A.? Kurski zapytał też Śledzińską- Katarasińską _ jak się czuje w sytuacji gdy jest pracownikiem prywatnych mediów elektronicznych, a jednocześnie w przebraniu przewodniczącej komisji kultury i środków przekazu lansuje ustawę, która prowadzi do ostatecznego upadku i zniszczenia mediów publicznych? _.

bDzRGUKv

Śledzińska-Katarasińska odpowiadając na pytania podkreślała, że nowelizacja wprowadza konkursy na członków władz mediów publicznych, na co część sali wybuchnęła śmiechem. - _ Ja wiem, że to bardzo śmieszne, bo do tej pory wystarczyło znać panią Elżebietę Kruk _ - powiedziała Śledzińska-Katarsińska.

Po tej wypowiedzi na trybunie sejmowej obok Śledzińskiej - Katarasińskiej stanął prezes PiSJarosław Kaczyńskimówiąc: _ to jest skandal _.

Przyjęte poprawki, które do własnego projektu złożyła PO, wykreślają z niego jakąkolwiek rolę ministra skarbu - nie mógłby on już, jak pierwotnie chciała Platforma, mianować i odwoływać - _ z ważnych powodów _ członków zarządów i rad nadzorczych TVP i Polskiego Radia.

bDzRGUKB

Członków tych gremiów powoływać i odwoływać ma Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Ministra skarbu pozbawiono też projektowanej dotąd kompetencji - wspólnego z KRRiT ustalania regulaminu konkursu na członków zarządów i rad nadzorczych mediów publicznych. Regulamin taki ustanawiać ma sama KRRiT.

Poprawki PO zakładają też, że prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej na pięcioletnią kadencję powoływać miałby Sejm na wniosek premiera (w tej chwili prezesa UKE mianuje premier).

| Głosowało 437 posłów. Za uchwaleniem ustawy było 231 posłów, 163 było przeciw, 43 wstrzymało się od głosu. |
| --- |

Posłowie przegłosowali też zniesienie koncesjonowania platform satelitarnych na rzecz wpisywania ich jedynie do rejestru. Przyjęcie poprawek PO spowodowało bezprzedmiotowość poprawek LiD.

bDzRGUKC

| CZEGO CHCIAŁY LiD i PiS |
| --- |
| Centrolewica proponowała m.in. pozostawienie Krajowej Radzie dotychczasowych kompetencji i nieprzekazywanie ich UKE. LiD postulował też zwiększenie składu KRRiT do dziewięciu osób, by 6- letnia kadencja członków KRRiT była rotacyjna oraz by do ustawy wpisać tzw. licencje programowe. LiD chciał też m.in., by mandaty obecnych członków rad nadzorczych TVP i Polskiego Radia wygasły z dniem odbycia Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy, które zatwierdzi sprawozdanie finansowe za 2007 r. Ponadto, centrolewica proponowała możliwość odpisywania abonamentu radiowo-telewizyjnego od podatku dochodowego. PiS w odrzuconych poprawkach proponował z kolei (oprócz odrzucenia projektu w całości) utrzymanie obecnego pięcioosobowego składu KRRiT, a także by prezesa UKE nie tylko powoływał, ale i odwoływał Sejm, za zgodą Senatu. Ostatecznie kwestia tego kto, z określonych powodów, mógłby odwołać prezesa UKE, pozostała nierozstrzygnięta. |

bDzRGUKW
media
wiadomości
gospodarka
Źródło:
KOMENTARZE
(0)