Notowania

buzek
23.10.2009 12:20

Buzek za pozostawieniem siedziby PE w Strasburgu

Buzek jest pierwszym przewodniczącym, który się za tym opowiedział. Wywołał zdumienie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(photo-service.europarl.europa.eu)

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek wywołał zdumienie, opowiadając się wprost jako pierwszy przewodniczący PE za utrzymaniem siedziby tej instytucji w Strasburgu - podał belgijski dziennik _ La Libre Belgique _.

Gazeta cytuje słowa Buzka, który wystąpił w środę na wieczorze zorganizowanym przez władze stolicy Alzacji. Powiedział, że leżący na granicy francusko-niemieckiej Strasburg to _ mała Unia Europejska _ i _ miasto-symbol _ powojennego pojednania Francji i Niemiec, a tym samym - europejskiej integracji. Przyznał jednocześnie, że jego osobiste zaangażowanie się na rzecz utrzymania siedziby PE w Strasburgu z pewnością _ nie spodoba się wielu jego kolegom _.

I rzeczywiście - większość eurodeputowanych uważa, że należy skończyć z utrzymywaniem dwóch siedzib Parlamentu Europejskiego i na stałe organizować sesje plenarne w Brukseli, gdzie odbywają się posiedzenia komisji parlamentarnych i spotkania frakcji politycznych i siłą rzeczy eurodeputowani spędzają większość czasu. Jedynie dwanaście dorocznych sesji plenarnych - zgodnie z traktatem UE - ma miejsce w Strasburgu. Poza Strasburgiem i Brukselą, część biur (w tym Sekretariat Generalny) PE mieści się także, na stałe, w Luksemburgu.

Francja jest gorącą orędowniczką zachowania Strasburga jako oficjalnej siedziby PE, tak jak jest to zapisane w unijnym prawie. By to zmienić, trzeba by zmienić traktatowy zapis, na co władze w Paryżu się nie zgadzają. Właśnie na fakt, że ewentualną decyzję o zmianie siedziby PE mogą podjąć tylko szefowie państw i rządów UE, nie zaś eurodeputowani, powoływali się poprzednicy Buzka, odmawiając zajmowania stanowiska w tej sprawie.

Podnoszonym - także przez eurodeputowanych - argumentem przeciwko Strasburgowi są szacowane na co najmniej 200 mln euro rocznie koszty wyjazdów eurodeputowanych i tysięcy funkcjonariuszy, asystentów i tłumaczy na czterodniowe sesje, razem z tonami parlamentarnych dokumentów. Ich obecność raz w miesiącu to prawdziwa manna z nieba dla strasburskich restauratorów, taksówkarzy i hotelarzy.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Buzek: Parlament Europejski musi być bliżej obywateli ]( http://news.money.pl/artykul/buzek;parlament;europejski;musi;byc;blizej;obywateli,218,0,532186.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: buzek, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz