Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Buzek zapowiada priorytety europarlamentu

0
Podziel się:

Walka z kryzysem, zmiany klimatyczne i współdziałanie z USA to główne zadania PE.

Buzek zapowiada priorytety europarlamentu
(PAP/Radek Pietruszka)

Walka z kryzysem, zmiany klimatyczne i współdziałanie ze Stanami Zjednoczonymi to główne zadania Parlamentu Europejskiego na najbliższe dwa i pół roku. Założenia swojej kadencji przedstawił szef europarlamentu Jerzy Buzek.

Zapowiedział też wzmocnienie izby, by rozwiązać najważniejsze problemy Europejczyków. Wśród nich wymienił kryzys gospodarczy, zmiany klimatu i bezpieczeństwo energetyczne. Jak podkreślił, Parlament chce mieć pewność dostaw gazu i prądu w każdym kraju Unii Europejskiej.

Zdaniem szefa europarlamentu, w polityce zagranicznej Unia powinna wypracować międzynarodowe przywództwo ze Stanami Zjednoczonymi. Według Jerzego Buzka, głównymi polami współpracy powinny być walka z terroryzmem, piractwem morskim, praniem brudnych pieniędzy i zagrożeniami ze strony Iranu i Korei Północnej. Zaznaczył, że szczegółowy program działania na dwa i pół roku swego przewodniczenia PE, przedstawi na sesji Parlamentu Europejskiego we wrześniu i chciałby, żeby w tej kwestii odbyła się dyskusja.

Buzek ocenił, że aby UE sprawnie działała, potrzebny jest Traktat Lizboński. Poinformował, że we wrześniu wybiera się do Irlandii, gdzie na początku października odbyć ma się powtórne referendum w sprawie Traktatu z Lizbony. Wyraził nadzieję, że ponowne referendum zakończy się pozytywnie.

Pytany, czy widzi realne zagrożenie ze strony któregoś z prezydentów, którzy do tej pory nie podpisali ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego odparł, że ze strony polskiego prezydenta nie. Powołał się na słowa Lecha Kaczyńskiego, który zapowiedział, że podpisze akt ratyfikacji Traktatu, po pozytywnym wyniku referendum w Irlandii.

Jerzy Buzek uważa, że list byłych polityków do Baracka Obamy informuje Amerykanów o niepokojach Europy Środkowo-Wschodniej. Grupa byłych prezydentów, premierów i ministrów z dawnego Bloku Wschodniego zaapelowała w nim do prezydenta Stanów Zjednoczonych o bardziej zdecydowaną politykę wobec Rosji. Zdaniem Jerzego Buzka, wymiarem bezpieczeństwa Europy jest sojusz ze Stanami Zjednoczonymi. Dziś jest on niewystarczający - powiedział szef europarlamentu.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)