Notowania

chile
18.01.2010 08:38

Chile: Pinera nowym prezydentem

Konserwatywny biznesmen i miliarder zwyciężył To koniec rządów centrolewicy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Konserwatywny biznesmen i miliarder Sebastian Pinera zwyciężył w wyborach prezydenckich w Chilekończąc w ten sposób dwudziestoletni okres rządów centrolewicy, który rozpoczął się w 1990 r. wraz z odejściem od władzy Augusto Pinocheta.

Po przeliczeniu głosów z ok. 60 proc. lokali wyborczych Pinera dysponuje 51,87 proc. głosów a jego rywal, były prezydent Eduardo Frei - 48,12 proc. Frei przyznał się do porażki pogratulował Pinerze.

_ - Życzę sukcesu Sebastianowi Pinerze podczas jego kadencji. Większość Chilijczyków obdarzyła go zaufaniem aby kierował przeznaczeniem kraju przez cztery najbliższe lata _ - powiedział Frei. _ Chile jest w znacznie lepszym stanie niż kraj, który odziedziczyliśmy w 1990 r. Będziemy strażnikami wolności i naszych osiągnięć socjalnych _ - dodał.

Pinera od początku miał przewagę, ale walka zaostrzyła się kiedy Frei i ustępująca prezydent Michelle Bachelet wielokrotnie przywoływali okres dyktatorskich rządów Pinocheta, który był popierany przez większość partii, które wspierały Pinerę.

Jednak - jak podkreślają obserwatorzy - nawet wśród ugrupowań lewicowych dawało się zauważyć zmęczenie utrzymywaniem się przy władzy tej samej grupy polityków i ostrzeżenia Freia, iż powrót prawicy do władzy może oznaczać regres w dziedzinie praw człowieka nie zdołały przekonać elektoratu do głosowania przeciwko Pinerze.

Pinera będzie pierwszym prawicowym prezydentem Chile od 50 lat wybranym w demokratycznych wyborach.Zwycięstwo 60-letniego Pinery, absolwenta prestiżowego uniwersytetu Harvard, oznacza istotny zwrot w prawo w Ameryce Południowej zdominowanej obecnie przez rządy lewicowe.

Chile jest ważnym krajem bowiem posiada najbardziej stabilną gospodarkę w tym regionie, najwyższy poziom życia i jest największym eksporterem miedzi na świecie.

Pinera, który dorobił się m. in. w przemyśle lotniczym, prowadził kampanię pod hasłami zmian obiecując stworzyć milion miejsc pracy, podwoić dochód na jednego mieszkańca z obecnego poziomu 12 tys. dol. rocznie oraz zwiększyć tempo wzrostu gospodarczego do 6 proc. rocznie.

Bachelet, która za rządów Pinocheta była prześladowana i torturowana, kończy swoją kadencję w marcu z rekordowym ponad 80 procentowym poparciem. W okresie jej rządów popierała ściganie winnych zbrodni z okresu dyktatury.

Około 700 byłych oficerów wojska i funkcjonariuszy organów bezpieczeństwa stanęło przed sądem. Jednak problem rozliczeń winnych zbrodni z okresu dyktatury nie został do końca rozwiązany.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: chile, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz