Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Chiny chcą kupować broń z UE

0
Podziel się:

Chiny po raz kolejny wezwały kraje Unii Europejskiej do zniesienia obowiązującego od 17 lat embarga na dostawy broni do tego kraju.

Chiny po raz kolejny wezwały kraje Unii Europejskiej do zniesienia obowiązującego od 17 lat embarga na dostawy broni do tego kraju.

UE wprowadziła embargo w 1989 r. po masakrze prodemokratycznych demonstrantów na pekińskim Placu Tiananmen.

Na środowej konferencji prasowej w Pekinie, przedstawiciel chińskiego MSZ Li Ruiyu (czyt. li żuej-i) wyraził nadzieję, że kraje Unii "spełnią swoje obietnice i podejmą polityczną decyzję w sprawie jak najszybszego zniesienia zakazu (eksportu)". Sprawa - podkreślił Li - ma zasadnicze znaczenie dla przyszłego rozwoju stosunków między Chinami a Unią Europejską.

Wypowiedź urzędnika miała bezpośredni związek z planowanym wyjazdem premiera Chin Wen Jiabao na szósty już szczyt Azji i Europy (ASEM), mający odbyć się w najbliższą niedzielę i poniedziałek w Helsinkach. Li nie odpowiedział jednak bezpośrednio na pytanie dziennikarzy, czy Wen bezpośrednio poruszy sprawę embarga na spotkaniu w Finlandii.

_ UE jest obecnie największym partnerem handlowym Chin - wartość wymiany w pierwszej połowie obecnego roku wzrosła o 29 proc. i wyniosła w sumie 121 mld dol. _ Wen przebywać ma w Europie w dniach 9-16 bm. - w programie jego podróży jest m.in. wizyta w Wielkiej Brytanii i w Niemczech.

W UE brak zgody w kwestii embarga - za zniesieniem go opowiada się część państw UE; inne są temu przeciwne. Rzecznikiem utrzymania embarga są natomiast Stany Zjednoczone, argumentujące, że zniesienie go mogłoby zostać zinterpretowane jako poparcie antydemokratycznych praktyk rządu w Pekinie i naruszyłoby równowagę sił w Azji.(PAP)

wiadomości
polityka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)