Notowania

chiny
19.02.2010 07:56

Chiny potępiły spotkanie Obamy z dalajlamą

Według Pekinu było to jaskrawe naruszenie norm międzynarodowych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Według Pekinu było to _ jaskrawe naruszenie _ norm międzynarodowych. *

Pekin wyraził nadzieję, że Waszyngton podejmie kroki zmierzające do uzdrowienia stosunków dwustronnych.

Wiceminister spraw zagranicznych Cui Tiankai wezwał do siebie ambasadora USA w Pekinie Jona Huntsmana, by przekazać mu _ zdecydowany protest _ w związku z czwartkowym przyjęciem Dalajlamy XIV w Białym Domu - informuje komunikat, opublikowany na stronie internetowej chińskiego MSZ.

Jak oświadczył rzecznik resortu Ma Zhaoxu spotkanie _ stanowiło pogwałcenie wielokrotnie formułowanego przez rząd USA stanowiska, że Tybet jest częścią Chin oraz, że Stany Zjednoczone nie popierają niepodległości Tybetu _.

_ Chiny wyrażają głębokie niezadowolenie i zdecydowany sprzeciw wobec (tego spotkania) _ - dodał rzecznik.

74-letni obecnie dalajlama, laureat Pokojowej Nagrody Nobla z 1989 r., od 1959 r. przebywa na wygnaniu w Indiach.Tymczasem rzecznik Białego Domu Robert Gibbs powiedział, że prezydent Obama wyraził podczas czwartkowego spotkania _ zdecydowane poparcie dla tożsamości religijnej, kulturowej i językowej Tybetu oraz dla przestrzegania praw człowieka Tybetańczyków w ramach Chińskiej Republiki Ludowej _.

Obama wyraził też zadowolenie, że władze chińskie wznowiły niedawno rozmowy z wysłannikami dalajlamy. Do takich kontaktów doszło w styczniu br., po raz pierwszy od listopada 2008 r., jednak nie przyniosły one dotychczas rezultatów.

Chociaż dalajlama nie wzywa do niepodległości Tybetu, lecz tylko upomina się o prawa dla Tybetańczyków, Pekin uważa go za niebezpiecznego separatystę i wywiera naciski na przywódców państw, aby się z nim nie spotykali.

ZOBACZ TAKŻE:

    * [ Obama spotka się z dalajlamą, Chiny protestują ]( http://news.money.pl/artykul/obama;spotka;sie;z;dalajlama;chiny;protestuja,54,0,587062.html )
    * [ Pekin do Obamy: Odwołaj spotkanie z dalajlamą ]( http://news.money.pl/artykul/pekin;do;obamy;odwolaj;spotkanie;z;dalajlama,205,0,586701.html )
Tagi: chiny, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz