Notowania

chorwacja
26.06.2007 12:31

Chorwacja coraz bliżej UE

Zagrzeb otworzył sześć nowych obszarów negocjacyjnych z UE, czyniąc kolejny krok na drodze do członkostwa we wspólnocie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP / EPA)

Zagrzeb otworzył sześć nowych obszarów negocjacyjnych z UE, czyniąc kolejny krok na drodze do członkostwa we wspólnocie.

"Chorwacja jest na dobrej drodze do przystąpienia do UE" - oświadczył minister spraw zagranicznych Niemiec Frank-Walter Steinmeier, który przewodniczył rozmowom z Chorwacją w Brukseli.

Wśród nowych obszarów jest prawo do świadczenia usług, prawo spółek, usługi finansowe, społeczeństwo informatyczne i media, statystyka i kontrola finansów.

"Te nowe sześć obszarów ma znaczenie przełomowe. Mam nadzieję, że nadal będziemy kontynuować negocjacje w tym tempie" - powiedział na konferencji prasowej unijny komisarz ds. rozszerzenia Olli Rehn.

Chorwacja ma już otworzonych 12 z 35 obszarów negocjacyjnych i liczy, że ich liczba wzrośnie do końca tego roku do 20. Minister spraw zagranicznych Kolinda Garabar Kitarović powiedziała we wtorek, że jej kraj zamierza spełnić wszystkie warunki członkostwa do 2009 r.

Negocjacje członkowskie Chorwacji rozpoczęły się w październiku 2005 r., kiedy zdecydowała się ona na współpracę z ONZ-owskim trybunałem ds. zbrodni wojennych w b. Jugosławii, co doprowadziło do aresztowania byłego generała Ante Gotoviny, oskarżonego o zbrodnie na Serbach.

Tagi: chorwacja, wiadomości, gospodarka, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz