Notowania

cia
23.10.2009 10:55

CIA przetrzymywała członków Al Kaidy na Litwie

Tajny ośrodek znajduje się w pobliżu miasteczka Niemenczyn. Zarządzają nim służby specjalne.

Podziel się
Dodaj komentarz
(art makes me smile/CC/Flickr)

CIA przetrzymywała podejrzanych o terroryzm członków Al Kaidy na terenie tajnego ośrodka w pobliżu miasteczka Niemenczyn - poinformowała litewska prywatna stacja LNK. Ośrodek, znajdujący się niedaleko Wilna, zbudowali Amerykanie.

Od kilku lat ośrodkiem zarządzają litewskie służby specjalne. Jak podaje LNK, przewiezieni przez amerykańskie służby specjalne podejrzani o terroryzm mogli być przetrzymywani w leśnym obiekcie między Wilnem i Niemenczynem. Telewizja cytuje mieszkańca, który mówi, że teren ten był strzeżony, a tajną budowę prowadzili ludzie mówiący po angielsku. Według świadków, w ceremonii przekazania obiektu Litwinom miał brać udział ówczesny premier Gediminas Kirkilas.

O działającym na Litwie więzieniu CIA jako pierwsza poinformowała amerykańska telewizja ABC News. Według niej, Litwini w latach 2004 -2005 zezwolili CIA na przetrzymywanie w tajnym więzieniu 8 podejrzanych o terroryzm członków Al- Kaidy. Władze litewskie dotychczas temu zaprzeczały.

Prezydent Dalia Grybauskaite oświadczyła ostatnio, że istnieją pośrednie dowody na to, iż na Litwie mogły być więzione osoby podejrzane o działalność terrorystyczną. Część litewskich posłów wydało rezolucję w sprawie powołania komisji śledczej do zbadania sprawy tajnych więzień CIA na terytorium kraju.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Więzienia CIA w Polsce. Ministrowie wiedzieli? ]( http://news.money.pl/artykul/wiezienia%3Bcia%3Bw%3Bpolsce%3Bministrowie%3Bwiedzieli,10,0,366346.html )
* [ Sikorski: W Polsce nie było więzień CIA ]( http://news.money.pl/artykul/sikorski;w;polsce;nie;bylo;wiezien;cia,0,0,365568.html )
* [ Czesi pomagali CIA w transporcie terrorystów? ]( http://news.money.pl/artykul/czesi;pomagali;cia;w;transporcie;terrorystow,229,0,350949.html )
Tagi: cia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz