Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ciąg dalszy zamieszania w TVP. Grad blokuje Siwka

0
Podziel się:

Minister wnioskuje do sądu o nieuznanie części uchwał Rady Nadzorczej TVP.

Ciąg dalszy zamieszania w TVP. Grad blokuje Siwka
(PAP/Paweł Supernak)

Minister skarbu Aleksander Grad złożył w Krajowym Rejestrze Sądowym wniosek o niewpisywanie w KRS uchwał Rady Nadzorczej TVP z 3 lipca - czyli m.in. zawieszenia p.o. prezesa TVP Piotra Farfała i powierzenia tej funkcji Sławomirowi Siwkowi.

Minister powołuje się w swym wniosku na nieważność uchwał Rady z 3 lipca - powiedział rzecznik Sądu Okręgowego w Warszawie sędzia Wojciech Małek. Dodał, że wraz z wnioskiem o nieuwzględnienie tych uchwał minister wniósł o dopuszczenie go do postępowania przed KRS jako uczestnika postępowania. Jak powiedział, wnioski o zmiany w spółkach KRS rozpatruje na ogół w ciągu tygodnia.

Do Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa wpłynął już zaś wniosek Grada o wyznaczenie kuratora dla TVP. Podstawowy argument za taką interwencją to brak Rady Nadzorczej w spółce, ale też niestabilna sytuacja w jej władzach.

Wcześniej Grad mówił, że kurator będzie musiał zastąpić Radę Nadzorczą w TVP. Na razie nie ma decyzji, kto miałby być kuratorem. Grad dodał, że _ ten bałagan, który tam (w TVP ) zgotowało PiS z Samoobroną i LPR _ doszedł do takiego momentu, że najwyższy już czas na _ wniosek o kuratora, jak i to, żeby przedstawiciel MSP w przyszłej radzie nadzorczej nie pochodził w jakikolwiek sposób z politycznego wyboru _.

W TVP od kilku dni trwa spór o to kto będzie p.o. prezesem telewizji: dotychczas pełniący tę funkcję Piotr Farfał, czy zawieszony od grudnia członek zarządu Sławomir Siwek.

Spór powstał w piątek, kiedy część rady nadzorczej TVP obradowała mimo zamknięcia przez ministra skarbu Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy TVP, które kończyło trzyletnią kadencję rady. Pięciu członków rady uznało jednak, że ich kadencja nie zakończyła się w momencie złożenia przez ministra podpisu pod uchwałą zamykającą Walne, ale z końcem dnia, w którym miało to miejsce - do północy mogli więc oni podejmować uchwały.

W efekcie jeszcze w piątek przegłosowali m.in. zawieszenie p.o. prezesa TVP Farfała, przywrócenie dwóch zawieszonych od grudnia członków zarządu: Marcina Bochenka i Siwka oraz powierzenie temu ostatniemu p.o. prezesury w TVP. Spór może rozstrzygnąć KRS, który uzna lub odrzuci uchwały rady nadzorczej.

Na razie według wpisów w Krajowym Rejestrze Sądowym p.o. prezesem telewizji jest wciąż Piotr Farfał. Pozostali członkowie zarządu: prezes Andrzej Urbański, Sławomir Siwek i Marcin Bochenek pozostają zawieszeni. Sąd rejestrowy zmienił jedynie wpis dotyczący terminu zakończenia ich zawieszenia: zamiast 19 września 2009 r. ma się on skończyć 20 czerwca 2010 r.

KRS zmienił termin zawieszenia trzech prezesów na podstawie uchwały rady nadzorczej TVP z 8 czerwca, decyzja sądu jest nieprawomocna.

Skład zarządu TVP może się jednak w najbliższych dniach radykalnie zmienić. W kolejce na rozpatrzenie oczekują bowiem właśnie przesłane przez Siwka uchwały części rady nadzorczej TVP z 3 lipca - zgodnie z nimi p.o. prezesem TVP zostałby Sławomir Siwek, członkiem zarządu zawieszony od grudnia Marcin Bochenek, a Piotr Farfał byłby zawieszony.

Oprócz tych uchwał KRS musi jeszcze rozpatrzyć poniedziałkowe wnioski Farfała o: wykreślenie z Krajowego Rejestru Sądowego członków rady nadzorczej TVP oraz odwołanego w piątek prokurenta spółki Pawła Palucha.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)