Notowania

wałęsa
16.10.2009 14:34

Córka Lecha Wałęsy pozwała wydawcę książki Zyzaka

W pozwie domaga się ona przeprosin w gazecie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(MEDEF/CC/Flickr)

*Do krakowskiego sądu wpłynął pozew córkiLecha Wałęsy, *(na zdjęciu) *Anny o ochronę dóbr osobistych przeciwko spółce _ Arcana _, wydawcy książki o Lechu Wałęsie. *

Anna Domińska z domu Wałęsa uznała, że książka Pawła Zyzaka _ Lech Wałęsa. Idea i Historia _ narusza jej dobro osobiste, jakim jest jej sfera uczuciowa, wyrażająca się szacunkiem i miłością do osoby ojca, oraz jej poczucie godności osobistej.

W uzasadnieniu pozwu Anny Domińskiej, reprezentujący ją adwokat Ryszard Rydiger napisał m.in.: _ powódka z całą mocą twierdzi, że jej ojciec nie jest ani nigdy nie był obszczymurkiem!!! Zapewnia ona, że jej ojciec nie jest ani nigdy nie był miałki intelektualnie, a wręcz przeciwnie, co pokazuje historia!! Z całą mocą wskazuje na prawomocne orzeczenie Sądu Lustracyjnego, podnosząc, że jej ojciec nigdy nie był PRL- wskim agentem SB, TW Bolek czy też jakimkolwiek innym agentem!!! _.

Książka_ Lech Wałęsa. Idea i historia _ jest oparta na obronionej w czerwcu 2008 r. na Uniwersytecie Jagiellońskim pracy magisterskiej Zyzaka. Jej promotorem był drAndrzej Nowak- redaktor naczelny krakowskiego miesięcznika Arcana. Jak podano w książce, została ona wydana przez wydawnictwo Arcana.
W pozwie córka Wałęsy domaga się od spółki _ Arcana _ wydrukowania przeprosin za zawarte w książce inwektywy i kłamstwa na temat jej ojca. Wydawca powinien również przeprosić - według jej żądań - za to, że w wydanej książce nie podpisał się swoją prawdziwą nazwą (chodzi o to, że istnieje spółka, a nie wydawnictwo Arcana - red.); i za wszelkie sugestie zawarte w książce, mogące wywołać wrażenie, że osoba Lecha Wałęsy jest osobą niegodną szacunku.

W przeprosinach powinno znaleźć się ponadto stwierdzenie, że wszelkie takie sugestie są nieprawdziwe i obraźliwe i naruszają dobra osobiste Anny Domińskiej, jakimi jest jej sfera uczuciowa, wyrażająca się szacunkiem i miłością do ojca oraz jej poczucie godności osobistej.

Autorka pozwu domaga się też zakazania wydawcy druku i rozpowszechniania książki w formie redakcyjnej, w jakiej została wydrukowana, oraz sprzedaży komu innemu praw do druku. Chce także, by wydawca zapłacił 20 tys. zł należnego jej za krzywdę i cierpienia moralne zadośćuczynienia na rzecz Fundacji _ Sprawni Inaczej _ w Gdańsku.

Córka Lecha Wałęsy prosi też sąd o przyłączenie jej sprawy do pozwu, jaki w tej samej sprawie kilka miesięcy wcześniej złożył do krakowskiego sądu adwokat Ryszard Rydiger, który jest także jej pełnomocnikiem w tej sprawie.

Rydiger pozwał wydawcę, ponieważ stwierdził, że książka _ obraża jego dobra osobiste, czyli pamięć o symbolu, którym jest dla niego Lech Wałęsa - przywódca ruchu Solidarności, lider niosący wiarę, symbol Polski demokratycznej i niepodległej _. Początek procesu w tej sprawie wyznaczono na 20 października.

[

Płaskoń: Prezydent Kaczyński dla Wałęsy jak Bruner ]( http://www.money.pl/archiwum/felieton/artykul/plaskon;prezydent;kaczynski;dla;walesy;jak;bruner,198,0,518342.html )
Pełny tekst pozwu publikuje adwokat Ryszard Rydiger na założonej przez siebie stronie internetowej www.wobronielechawalesy.pl, powołując się na zgodę zainteresowanej i podając jej nazwisko.

_ - Jestem głęboko przekonany, że prawa dziecka do ochrony jego dóbr osobistych zostaną uznane przez sąd. W uzasadnieniu powołuję się na wyroki sądowe w podobnych sprawach _ - powiedział mec. Rydiger.

Publikacja tej książki wzbudziła wiele kontrowersji. Autor napisał w niej m.in., że b. przywódca Solidarności był agentem SB i w czasach młodości miał nieślubne dziecko, _ sikał do kropielnicy _ i _ był nożownikiem z kompleksem Edypa _.

Lech Wałęsa skrytykował tę publikację i zapowiedział m.in., że jeśli instytucje państwowe ostatecznie nie wyjaśnią zarzutów o jego agenturalne związki z SB, odda nagrody, a nawet wyjedzie z kraju.

Naukowcy zarzucali autorowi książki m.in., że nie powołuje się na udokumentowane źródła, co powinno być wymogiem pracy naukowej.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: wałęsa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz