Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Czechy: Klaus nie będzie stawiał nowych warunków

0
Podziel się

Czeski prezydent Vaclav Klaus oświadczył, że ratyfikuje Traktat Lizboński.

Czechy: Klaus nie będzie stawiał nowych warunków
(ec.europa.eu)
bEiiwaXV

Czeski prezydent Vaclav Klaus oświadczył, że nie będzie stawiał żadnych dalszych warunków ratyfikacji Traktatu Reformującego Unię Europejską. Stało się tak ponieważ brukselski szczyt UE zwolnił Republikę Czeską z obowiązywania Karty Praw Podstawowych.

Zdaniem Klausa, stanowiąca integralną część Traktatu Lizbońskiego Karta mogłaby stać się narzędziem do zaskarżenia tak zwanych dekretów Benesza, na mocy których po wojnie Niemcy sudeccy zostali pozbawieni majątku i obywatelstwa czechosłowackiego.

_ Z zadowoleniem przyjąłem decyzję brukselskiego szczytu UE z 29 i 30 października 2009 roku, że Republice Czeskiej przysługuje istotne zastrzeżenie do Traktatu Lizbońskiego. W ten sposób Karta Praw Podstawowych UE nie będzie obowiązywać wobec Republiki Czeskiej _ - głosi oświadczenie prezydenta, przekazane przez jego rzecznika Radima Ochvata.

bEiiwaXX

Za pomyślne rozwiązanie tego problemu Klaus podziękował czeskiemu premierowi Janowi Fischerowi oraz przedstawicielom 26 unijnych państw. Jak zaznaczył, uzyskanego wcześniej przez Polskę i Wielką Brytanię zastrzeżenia _ nasi negocjatorzy - mimo uchwały ówczesnego rządu - nie umieli lub nie chcieli przeforsować _.

bEiiwaYy
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)