Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Czeskie "tak" dla nowej tarczy

0
Podziel się:

Biden: Czesi gotowi są przyłączyć się do projektu nowego systemu antyrakietowego.

Czeskie "tak" dla nowej tarczy
(PAP/EPA)

Republika Czeska jest gotowa uczestniczyć w amerykańskim projekcie nowej tarczy antyrakietowej. Poinformował o tym wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden.

Stanowisko to potwierdził czeski premier Jan Fischer. Według Bidena, w listopadzie przyjedzie do Pragi zespół ekspertów, by przeprowadzić rozmowy na temat nowej wersji obrony antyrakietowej.

ZOBACZ TAKŻE:

Jak zaznaczył Fischer, Praga będzie dopiero poszukiwać swego miejsca w tym systemie i konkretyzować je w zależności od otrzymywanych informacji. Podkreślił, iż cały system tworzony jest obecnie przede wszystkim jako projekt sojuszniczy, a Stany Zjednoczone traktują Republikę Czeską po 20 latach budowania demokracji jako _ kraj dostatecznie dojrzały _ do tego, by sam zadecydował o swym udziale w tym przedsięwzięciu.

Wiceprezydent USA i premier Republiki Czeskiej rozmawiali również na temat bezpieczeństwa energetycznego i dywersyfikacji źródeł energii.

| Nowa tarcza |
| --- |
| We wrześniu prezydent USA Barack Obama ogłosił decyzję o rezygnacji z dotychczasowych planów zbudowania stałych elementów tarczy antyrakietowej w Europie Środkowowschodniej. Na początku października Amerykanie przekazali stronie polskiej pisemną propozycję dotyczącą uczestnictwa naszego kraju w nowym amerykańskim systemie obronnym. Podsekretarz stanu USA ds. kontroli zbrojeń i bezpieczeństwa międzynarodowego Ellen Tauscher poinformowała wówczas, że rząd USA zaoferował Polsce umieszczenie na jej terytorium rakiet SM-3 1B. Rakiety SM-3 1B to planowana lądowa wersja rakiet SM-3 (Standard Missile - 3), które są rozmieszczone na morzu, na okrętach z systemem Aegis. SM-3 1B będą rozmieszczone na lądzie około roku 2015. Będą chronić Europę przed rakietami balistycznymi krótkiego i średniego zasięgu. |

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)