Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
cheney
28.10.2006 09:58

Czy wiceprezydent USA popiera tortury?

Media oskarżają wiceprezydenta USA Dicka Cheney'a o to, że jest zwolennikiem stosowania tortur wobec podejrzanych o terroryzm.

Podziel się
Dodaj komentarz
(00000001951817)

Media oskarżają wiceprezydenta USA Dicka Cheney'a o to, że jest zwolennikiem stosowania tortur wobec podejrzanych o terroryzm.

Wiceprezydent oświadczył we wtorek w wywiadzie dla jednej z lokalnych stacji radiowych, że stosowanie "podtopień" przesłuchiwanych jest dopuszczalne. Zdaniem Cheney'a więźniów można torturować zanurzając ich pod wodą, jeśli w ten sposób próbuje się uzyskać informacje, dzięki którym ratuje się życie Amerykanów.

Wypowiedź ta wywołała burzę protestów ze strony organizacji broniących praw człowieka.

W piątek prezydent George W. Bush oświadczył, że "ten kraj nie torturuje i nie zamierza torturować". "Będziemy przesłuchiwać ludzi... aby uzyskać informacje pomocne w jego ochronie" - dodał.

Żona Cheney'a, Lynne utrzymywała w wywiadzie dla CNN, że jej mąż został "źle zrozumiany" a jego wypowiedź została wypaczona.

Rzecznik Białego Domu Tony Snow powiedział, że rząd USA nie będzie publicznie wypowiadać się na temat metod postępowania z więźniami i ich przesłuchiwania bowiem są to informacje poufne.

Stany Zjednoczone znalazły się w ogniu krytyki po tym jak wyszły na jaw fakty poniżania i dręczenia więźniów przetrzymywanych w Iraku, Afganistanie i w bazie Guantanamo na Kubie.

Tagi: cheney, wiadomości, gospodarka, polityka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz