Notowania

tybet
08.11.2009 08:12

Dalajlama XIV na spornym terytorium

Tysiące buddyjskich mnichów i pielgrzymów witało przywódcę Tybetańczyków w Tawang.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ahinsajain/CC/Flickr)

Tysiące buddyjskich mnichów i pielgrzymów witało duchowego przywódcę Tybetańczyków Dalajlamę XIV, który przybył do miasta Tawang w indyjskim stanie Arunaćal Pradeś, graniczącym z Chinami. O terytorium to Delhi wiedzie długoletni spór z Pekinem.

Spór o Arunaćal Pradeś ciągnie się niemal od wieku, kiedy w 1914 roku Wielka Brytania przyznała to terytorium, należące do Tybetu Południowego, Indiom.

Dalajlama XIV do Tawang przyleciał śmigłowcem. Indyjska telewizja pokazała migawki, na których widać jak przywódca Tybetańczyków, od 1959 roku mieszkający w Indiach na wygnaniu, wchodzi do klasztoru otoczonego przez mnichów. W Tawang, które ściśle związane jest z Tybetem, mieści się jedna z największych na świecie buddyjskich świątyń.

Pekin kilkakrotnie protestował przeciwko wizycie Dalajlamy w Arunaćal Pradeś. Chiny, które uważają Dalajlamę XIV za separatystę, regularnie składają protesty przeciwko jego podróżom i poczynaniom. Wizyta w Tawang jest dla nich szczególnie irytująca.

Właśnie w Tawang w XVII wieku urodził się Dalajlama VI. Pekin obawia się, że obecny dalajlama może ogłosić, iż jego następca może pochodzić właśnie stamtąd lub spoza Tybetu - czyli spoza obszaru kontrolowanego przez Chiny.

Na wybór nowego przywódcy religijnego Tybetu Pekin chce mieć wpływ i temu służą takie posunięcia jak nałożenie dwa lata temu wymogu, by wszystkie reinkarnacje żyjących buddów tybetańskich - dostojników uważanych za wcielenia swych poprzedników - uzyskiwały rządowe potwierdzenie lub zgodę wydziału ds. religijnych.
* ZOBACZ TAKŻE:*

    * [ Obama nie spotka się z Dalajlamą ]( http://news.money.pl/artykul/obama;nie;spotka;sie;z;dalajlama,209,0,542929.html )
    * [ Dalajlama XIV chce rozmów z Chinami ]( http://news.money.pl/artykul/dalajlama;xiv;chce;rozmow;z;chinami,17,0,527889.html )
Tagi: tybet, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz