Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Drodzy koalicjanci USA w Iraku

0
Podziel się:

Udział wojsk koalicji, w tym Polski, w operacji w Iraku jest tak nieznaczny, że nie uzasadnia wysokich kosztów, jakie USA w związku z tym ponoszą - twierdzi na łamach
"New York Timesa" politolog z Uniwersytetu Ohio Patricia Weitsman.

Drodzy koalicjanci USA w Iraku
(PAP/EPA/Mohammed Jalil)

Udział wojsk koalicji, w tym Polski, w operacji w Iraku jest tak nieznaczny, że nie uzasadnia wysokich kosztów, jakie USA w związku z tym ponoszą - twierdzi na łamach "New York Timesa" politolog z Uniwersytetu Ohio Patricia Weitsman.

Wypomina ona Polsce redukcję wojsk w Iraku i przypomina, że na wniosek prezydenta George'a W. Busha Kongres USA przyznał 200 mln dolarów (tzw. Fundusz Solidarności) na pomoc wojskową krajom, które dostarczyły swe oddziały do misji w Iraku, głównie z Europy Środkowowschodniej. Polska otrzymała z tego funduszu 57 mln dolarów.

Zdaniem prof. Weitsman, korzyści z ich udziału w operacji irackiej są niewielkie - głównie symboliczne i polityczne, ale nie wojskowe. Państwa te w dodatku redukują swoje siły w Iraku.

_ W Iraku, oprócz około 138 tys. wojsk amerykańskich, stacjonuje obecnie 7500 żołnierzy brytyjskich i około 12 tys. z innych krajów. _"W zeszłym roku USA zapłaciły za przewiezienie 2400 żołnierzy polskich do Iraku, zbudowały ich obozy i dostarczyły im sprzęt. Polska otrzymała również 57 mln dolarów z Funduszu Solidarności, chociaż nie powstrzymało to jej przed zmniejszaniem liczby swych wojsk z Iraku" - pisze autorka.

Przypomina też, że "ostatnio Polska dodała 50 żołnierzy do swych sił w liczbie 100 w Afganistanie i może całkowicie wycofać się z Iraku w 2007 roku".

"Czy nie płacimy za wysokiej ceny za prawo nazywania tej wojny wielonarodową? Czy w ogóle powinniśmy płacić krajom za to, żeby były naszymi partnerami? Nasza inwestycja raczej nie przynosi wielkich zysków. W Iraku nasza koalicja ani nie zwiększyła prawdopodobieństwa zwycięstwa, ani nie zmniejszyła kosztów" - pisze politolog z Ohio.

Wzywa ona Kongres, aby ostrożniej przyznawał fundusze na pomoc dla krajów sojuszniczych. "Subwencje powinny być zmniejszone dla krajów, których udział jest w zasadzie symboliczny" - pisze prof. Weitsman.

wiadomości
polityka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)