Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Eksperci chcą zmian. Pięciu nowych komisarzy w KE?

0
Podziel się

Propozycje zmian i nowych priorytetów przedstawili analitycy ośrodka Brugel.

Eksperci chcą zmian. Pięciu nowych komisarzy w KE?
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)
bDovQzyZ

*Eksperci renomowanego brukselskiego ośrodka analitycznego _ Brugel _ przedstawili propozycje dla nowego szefa Komisji Europejskiej i jego ekipy na nadchodzące pięć lat. *

Proponują m.in. utworzenie stanowiska komisarza ds. gospodarczych i finansowych, komisarza ds. zmian klimatycznych oraz połączenie tek przemysłu i rynku wewnętrznego.

_ - KE musi być aktorem bardziej skutecznym, lepiej wyposażonym do stawienia czoła nowym wyzwaniom i Komisją bardziej polityczną niż dotychczas _ - apelują eksperci _ Brugla _ w publikacji _ Memos to the new Commision _.

bDovQzzb

Jej autorzy zastrzegają, że są to rekomendacje dla każdego nowego szefa KE, niezależnie od tego, czy ponownie zostanie wybrany na to stanowisko obecny przewodniczący KE, Portugalczyk Jose Barroso.

Nowe zadania KE w opinii ekspertów powinny być w pierwszej kolejności ukierunkowane na wychodzenie z kryzysu gospodarczego i finansowego, przywrócenie stabilności finansów publicznych i wzrostu gospodarczego.

Eksperci są zdania, że choć kryzys dotknął wszystkich w tym samym momencie, to kraje będą z niego wychodzić w różnym czasie, dlatego tak ważna jest rola koordynacyjna KE.

Nowe zadania wymagają zmian organizacyjnych w samej Komisji Europejskiej: w podziale tek i roli poszczególnych komisarzy. Eksperci proponują utworzenie pięciu nowych stanowisk komisarzy, aby zapewnić przywództwo KE w nowych dziedzinach

bDovQzzh

ZOBACZ TAKŻE:

Co się zaś tyczy zadań, to eksperci apelują do nowego szefa KE o podejmowanie nowych inicjatyw (np. jak najszybszą reformę budżetu UE i skierowanie wydatków na nowe cele, związane z nową sytuacją gospodarczą UE) i wdrożenie pobudzającego gospodarkę pakietu, w tym programu na rzecz zatrudnienia.

Zwracają uwagę na specyficzną sytuację nowych krajów UE, które zostały dotknięte kryzysem, i sugerują przyjęcie dla nich odpowiedniej strategii. _ - Niektóre z tych krajów notowały bardzo szybki, być może zbyt szybki wzrost gospodarczy. (...) Taka sytuacja już nie powtórzy w najbliższych latach, tymczasem wciąż mamy problem dużych dysproporcji (zamożności) w UE _ - powiedział ekspert _ Brugla _ Andre Sapir.

bDovQzzi

Zdaniem dyrektora _ Brugla _ KE powinna też przyjąć nowe polityczno-gospodarcze podejście w sprawie dalszego rozszerzenia strefy euro, w sytuacji kiedy nie tylko żaden nowy kraj nie jest w stanie spełnić kryteriów z Maastricht (dotyczących m.in. deficytu), ale też obecni członkowie strefy go nie respektują.

_ - Sytuacja, w której nikt nie jest w stanie wejść do strefy euro, tak samo jak sytuacja, gdy wszyscy mogą, jest zła. Trzeba postawić pytanie o sens rozszerzenie strefy euro i jaki jest w tym interes UE, a dopiero potem zastawiać się na zmianami prawnymi _ - powiedział Jean Pisani-Ferry. Jego zdaniem każdy kraj kandydujący do euro należy traktować indywidualnie. _ - Polska dość dobrze stawiła czoło recesji _ - zauważył.

ZOBACZ TAKŻE:

bDovQzzC
wiadomości
polityka
Źródło:
KOMENTARZE
(0)