Notowania

europarlament
09.06.2009 12:50

Eurowybory: Największy sukces odniesli chadecy

Partie chadeckie znacznie zwiększyły liczbę mandatów. Wielkimi przegranymi są socjaliści. 

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*263 mandaty dla chadeków, 161 dla socjalistów i 80 dla liberałów - tak wyglądają wyniki wyborów do europarlamentu. W zakończonym właśnie głosowaniu największy sukces odniosły partie chadeckie, które zwiększyły liczbę swoich miejsc w parlamencie. Wielkimi przegranymi są natomiast socjaliści. *

Wiadomo już też, jakie kraje będą się najbardziej liczyć na forum europejskim. Radosław Kołatek z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych mówi w rozmowie z Polskim Radiem, że w nowym parlamencie największe wpływy będą mieć Niemcy i Francja.

Politolog podkreśla, że te dwa kraje zdobyły najwięcej mandatów, najlepiej też znają się na mechanizmach funkcjonowania instytucji europejskich, a co za tym idzie, mają największą siłę lobbingową.

* [ Zwycięstwo chadeków, dotkliwa porażka socjalistów ]( http://news.money.pl/artykul/zwyciestwo;chadekow;dotkliwa;porazka;socjalistow,125,0,458109.html )

Polska będzie ubiegać się o stanowisko szefa Parlamentu Europejskiego. Kandydatem Platformy Obywatelskiej będzie Jerzy Buzek, a jego rywalem ma być Włoch Mario Mauro.

Pierwsze posiedzenie europarlamentu zaplanowano na lipiec.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ Wskaźniki makroekonomiczne w Money.pl ]( http://www.money.pl/gospodarka/wskazniki/pkb/ )
Tagi: europarlament, eurowybory, socjaliści, mandaty, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz