Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Fedak: Projekt założeń do ustawy żłobkowej za tydzień

0
Podziel się:

Ustawa ma m.in. ułatwić zakładanie żłobków.

Fedak: Projekt założeń do ustawy żłobkowej za tydzień
(PAP/Paweł Supernak)
bETQnXYR

*Rada Ministrów nie przyjęła dziś projektu założeń do ustawy o formach opieki nad dziećmi do lat trzech. Jak powiedziała minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak, rząd zajmie się projektem na następnym posiedzeniu. *

Fedak podkreśliła, że wtorkowe posiedzenia Rady Ministrów było bardzo długie i na rozpatrzenie projektu po prostu nie starczyło czasu. Wyraziła przekonanie, że rząd przyjmie założenia za tydzień.

Projektowana ustawa ma ułatwić zakładanie żłobków i tworzenie innych form opieki nad małymi dziećmi, a tym samym ułatwić młodym rodzicom powrót do pracy i godzenie obowiązków rodzicielskich z zawodowymi.

bETQnXYT

Obecnie żłobek jest rodzajem zakładu opieki zdrowotnej i podlega Ministerstwu Zdrowia. Zaliczenie żłobków do ZOZ-ów oznacza, że wszelkie czynności opiekuńcze nad dzieckiem są świadczeniami zdrowotnymi i muszą być wykonywane przez osoby posiadające kwalifikacje określone w rozporządzeniu MZ. Zakładanie żłobków jest więc skomplikowane i kosztowne.

Gdy projektowana ustawa wejdzie w życie, nadzór nad placówkami sprawować będzie resort pracy, przepisy nie będą proceduralnie skomplikowane, a wymagania, np. lokalowe, zostaną znacznie obniżone w stosunku do obecnie obowiązujących.

ZOBACZ TAKŻE:

bETQnXZu
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)