Notowania

ue
23.02.2009 12:17

Ferrero-Waldner broni Partnerstwa Wschodniego

Unijna komisarz zabiega o dodatkowe 600 mln euro na realizację programu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EPA/PAP)

Zdaniem unijnej komisarz ds. polityki sąsiedzkiej Benity Ferrero-Waldner propozycja dodatkowych 600 mln euro na Partnerstwo Wschodnie jest uzasadniona, bo _ w nowej sytuacji geostrategicznej _ Wschód stał się dla UE _ bardzo ważny _.

_ - Jest nowa sytuacja geostrategiczna. Wschód jest bardzo ważny; są tam napięcia. Trzeba spróbować przewidywać i próbować zapobiegać konfliktom w przyszłości _ - powiedziała Ferrero-Waldner. -_ Dlatego uważam, że trzeba przeznaczyć więcej środków dla wschodnich sąsiadów - _dodała komisarz.

Ferrero-Waldner odpowiadała na obawy wyrażone przez niektóre kraje południa UE, jak Francja, Hiszpania czy Portugalia, że projekt PW będzie finansowany kosztem śródziemnomorskich sąsiadów jak Maroko, Algieria, Tunezja czy regionalnej inicjatywy Unii dla Śródziemnomorza.

Ponadto Ferrero-Waldner zapewniła, że UE wciąż znacznie więcej środków przeznaczać będzie na południe niż na wschód. Od 1995 roku UE przekazała południowym sąsiadom 1,28 mld euro. - _ I jeśli zobaczymy, co UE dała, kiedy mieliśmy konflikty w Gazie czy Palestynie, to okaże się, że w ostatnich latach daliśmy dodatkowo od 600 do 800 mln euro _ - powiedziała._ - Jestem przekonana, że (moja argumentacja) przekona kraje członkowskie _ - dodała komisarz.

| PARTNERSTWO WSCHODNIE |
| --- |
| Partnerstwo Wschodnie zainicjowane przez Polskę i Szwecję wiosną tego roku przewiduje stopniową, daleko idącą integrację z sześcioma byłymi republikami radzieckimi. KE proponuje utworzenie strefy wolnego handlu, zawieranie umów stowarzyszeniowych oraz zniesienie obowiązków wizowych w długoterminowej perspektywie. KE zaproponowała, by na PW przeznaczyć do 2013 roku dodatkowe 600 mln euro, oprócz tych środków, które już wcześniej przewidziano w budżecie 2007-13 na współpracę z poszczególnymi sześcioma krajami w ramach Europejskiej Polityki Sąsiedzkiej (EPS). KE tłumaczy też, że z tych 600 mln euro tylko 350 mln to nowe środki z tzw. marginesu z rubryki na politykę sąsiedzką i stosunki zewnętrze. 250 mln euro KE chce wyasygnować ze środków na regionalne programy w ramach EPS na wschodzie. W budżecie UE na lata 2007-13 przewidziano na kraje sąsiedzkie uczestniczące w całej EPS niespełna 12 mld euro, w tym np. na Ukrainę na lata 2007-2010 494 mln euro, na Gruzję 120 mln euro (nie licząc 500 mln przyznanych po
wojnie w sierpniu na odbudowę kraju i gospodarki), a na Maroko 654 mln. |

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Unia zadowolona z roszerzenia. Bilans na plus ]( http://news.money.pl/artykul/unia;zadowolona;z;roszerzenia;bilans;na;plus,248,0,429048.html )
Tagi: ue, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz