Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Fiasko tarczy w Polsce. W zamian rakiety?

1
Podziel się:

Tusk: Rozmawiamy z Amerykanami. Liczymy na ekskluzywną pozycję w naszych stosunkach.

Fiasko tarczy w Polsce. W zamian rakiety?
(kprm.gov.pl)

[aktualizacja: 18:25]

Premier uważa, że zmiana amerykańskiej decyzji w sprawie tarczy antyrakietowej nie jest porażką naszego kraju. Donald Tusk powiedział na specjalnym briefingu, że Stany Zjednoczone zmieniły swoje stanowisko w sprawie tego projektu.

Premier dodał, że prowadzone ze stroną amerykańską rozmowy wskazują, iż Polska może uzyskać, jak się wyraził, ekskluzywną pozycję w stosunkach ze Stanami Zjednoczonymi.

Powiedział, że jest szansa na zwiększenie bezpieczeństwa Europy, a szczególnie Polski. Zdaniem Donalda Tuska, nasz kraj jest lojalnym, ale twardym partnerem Stanów Zjednoczonych. Premier wyjaśnił, że nie chciał rozmawiać z prezydentem Obamą minionej nocy, gdyż później mógł się lepiej przygotować do tej rozmowy.

- _ Polska jest w intensywnym dialogu ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie tarczy antyrakietowej _ - poinformował minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski (na zdjęciu).

Dodał, że strona polska umówiła się z amerykańską, iż będzie komentować decyzję Waszyngtonu po jej oficjalnym ogłoszeniu. Minister Sikorski ma w najbliższym czasie rozmawiać przez telefon z szefową amerykańskiej dyplomacji, Hillary Clinton.

Sikorski: Patrioty zostają

_ - USA nie wycofują się z umieszczenia w Polsce rakiet Patriot. Mają być uzbrojone i wyposażone w system łączności, który pozwoli na wpięcie go do polskiej obrony przeciwrakietowej _- ogłosił minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

_ - Nowym elementem jest to, że rakiety Patriot będą uzbrojone i że będą posiadały elementy systemów łączności i dowodzenia, które umożliwią wpięcie tego systemu do polskiej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, czyli coś, na czym nam od dawna zależało _ - powiedział Sikorski na wieczornym briefingu.

Jak dodał, przedstawiając propozycje nowego, rozproszonego systemu obrony przeciwrakietowej, Stany Zjednoczone zapewniły, że mają też ofertę dla Polski. Miałaby ona gościć element tego systemu na naszym terytorium, najprawdopodobniej w tej samej bazie w Redzikowie pod Słupskiem.

Już wczorajj amerykańskie media podały, że administracja Baracka Obamy zrezygnowała z planów budowy elementów tarczy w Polsce i Czechach.

Prezydent USA Barack Obama zatelefonował o północy ze środy na czwartek do czeskiego premiera Jana Fischera, by poinformować go, iż Stany Zjednoczone zrezygnowały z zamiaru budowy radaru tarczy antyrakietowej w Czechach - podała agencja CTK, powołując się na źródła dyplomatyczne.

Dziennik _ Wall Street Journal _ napisał że, budowa tarczy w Europie zostanie odłożona, a powodem ma być to, że irański program rakietowy okazał się mniej zaawansowany niż przewidywano. Administracja Obamy ocenia, że irańskie zagrożenie jest dużo większe dla sojuszników w Europie niż dla samych Stanów Zjednoczonych. Dlatego Waszyngton będzie raczej proponował rozbudowę regionalnych systemów obrony, a nie instalację globalnej tarczy.

Kamiński: Rząd Tuska mógł zirytować Amerykanów

Mariusz Kamiński uważa, że winą za brak tarczy nie można obwiniać tylko Polski. _ Wyraźnie Polska nie jest priorytetem w polityce administracji Baracka Obamy. Wielka szkoda _ - stwierdza poseł PiS. Dodaje, że rząd Donalda Tuska kilka razy mógł Amerykanów zirytować.

POSŁUCHAJ MARIUSZA KAMIŃSKIEGO:

Poseł PiS jest przekonany, że negocjacje należało jak najszybciej zakończyć jeszcze za czasów prezydentury George'a W. Busha. _ Wyraźnie widać gołym okiem, że te stosunki z administracją republikańską układały się o niebo lepiej. To był zupełnie inny poziom relacji _ - ocenia.

Według Mariusza Kamińskiego mimo, że tarczy w Polsce nie będzie powinniśmy domagać się realizacji obietnicy modernizacji polskiej armii. _ Ja przypomnę, że administracja amerykańska obiecywała, że ta pomoc w modernizacji polskiej armii jest niezależna od umowy dotyczącej tarczy _ - stwierdza.

Lewica: To wielka porażka prawicy

Przewodniczący SLD, Grzegorz Napieralski uważa, że brak tarczy w Polsce to wielka porażka prawicy. _ Styl w jaki Polska otrzymała tę informację pokazuje jak traktuje nas administracja amerykańska, jakim jesteśmy partnerem. To fiasko polskiej polityki zagranicznej. Fiasko i porażka ministra Sikorskiego _ - stwierdził Napieralski. _ Dziwimy się, że Lech Kaczyński i Donald Tusk próbowali przegonić się kto szybciej podpisze porozumienie i kto szybciej odtrąbi, wtedy wydawałoby się dla tych dwóch prawicowych partii, sukces _ - dodaje.

Szef Sojuszu uważa, że Barack Obama chce szukać porozumienia i dąży do pokoju na świecie.

Stefan Niesiołowski polskiemu rządowi nie ma nic do zarzucenia podczas negocjacji z Amerykanami. Uważa, że całą winę ponosi administracja Obamy. _ To jest decyzja amerykańska. Od dawna Demokraci w podobnym stylu się wypowiadali i to jest pewna koncepcja _ - stwierdza.

Szczygło: Do końca powinniśmy dążyć do tarczy

Minister Aleksadner Szczygło przypomniał w rozmowie, że to nie pierwsze - tego typu - medialne doniesienia. Tym razem jednak należy do nich podejść _ na serio _.

W opinii ministra Szczygło strona polska powinna do samego końca podejmować wysiłki, żeby do budowy tarczy jednak doszło. Niestety - zdaniem szefa BBN - starań wśród rządzących polityków nie widać.

Amerykańskie media twierdzą, że administracja zmienia swoje plany co do budowy globalnego systemu przechwytywania rakiet, ponieważ zmieniła się sytuacja w Iranie. Rząd USA doszedł do wniosku, że _ irańskie zagrożenie _ jest bardziej realne dla krajów Europy, niż dla samych Stanów. A to oznacza - zdaniem administracji USA - że należy rozbudować raczej systemy regionalne, a nie tworzyć nowy system globalny.

Według byłych i obecnych amerykańskich urzędników, Stany Zjednoczone pozostawią sobie możliwość wznowienia programu tarczy, jeśli Iran poczyni postępy w swoim programie rakiet dalekiego zasięgu.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
WYRÓŻNIONE
Chrust
2 lata temu
"Administracja Obamy ocenia, że irańskie zagrożenie jest dużo większe dla sojuszników w Europie niż dla samych Stanów Zjednoczonych". No nie ma to jak przewidywania Noblisty komunisty.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (1)
Chrust
2 lata temu
"Administracja Obamy ocenia, że irańskie zagrożenie jest dużo większe dla sojuszników w Europie niż dla samych Stanów Zjednoczonych". No nie ma to jak przewidywania Noblisty komunisty.