Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
guantanamo
12.01.2009 13:14

Finlandia może przyjąć więźniów z Guantanamo

Trwają negocjacje w sprawie przyjęcia podejrzanych o terroryzm.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EPA/PAP)

_ - Finlandia nie jest przeciwna i może przyjąć oraz udzielić azylu grupie więźniów z amerykańskiej bazy Guantanamo na Kubie _ - poinformowała Marjo Lehto z fińskiego MSZ.

_ - Mogę powiedzieć, że Finlandia jest otwarta na taką możliwość _ - oświadczyła Lehto, cytowana przez radio publiczne YLE. _ - Sprawa pozostaje jednak nadal na etapie rozważań _ - zastrzegła się.

Finlandię jako jeden z krajów, które mogą przyjąć więźniów Guantanamo, nie stanowiących już według USA zagrożenia dla międzynarodowego bezpieczeństwa, wymienił w ubiegłym tygodniu Luis Amado, portugalski minister spraw zagranicznych. Portugalia, prowadząc dyskretne negocjacje, chce przedstawić wspólne stanowisko UE w tej sprawie w końcu stycznia.

Więzienie dla schwytanych głównie w Afganistanie i Pakistanie podejrzanych o terroryzm zorganizowano w Guantanamo w 2002 roku.

Jako kraje pozytywnie nastawione do ewentualnego przyjęcia więźniów z Guantanamo wymienia się obok Finlandii również Niemcy i Portugalię.

USA już w 2006 r. chciały przekazac rządowi w Helsinkach 15 więźniów z Guantanamo. Byli to chińscy Ujgurzy, których oczyszczono z zarzutów terroryzmu. Należą oni do ujgurskiej mniejszości wyznającej islam i zamieszkującej północne Chiny. USA chciały uniknąć przekazania ich Pekinowi, obawiając się, że mogą im tam grozić represje.

Finlandia odmówiła jednak wówczas przyjęcia Ujgurów, twierdząc, że przestrzega zasady przyjmowania politycznych uchodźców jedynie poprzez ONZ-owską, wyspecjalizowaną organizację ds. uchodźców (UNHCR).

W bazie wojskowej USA na Kubie przebywa nadal ok. 255 podejrzanych o terroryzm. Tylko 60 z nich oczyszczono z zarzutów, jednakże administracja USA nie może ich odesłać do ich krajów ze względu na możliwość represji.

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi: guantanamo, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz