Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Gates chce szybkich sankcji wobec Iranu

0
Podziel się:

Minister obrony USA odpowiada na decyzję Teheranu o rozpoczęciu wzbogacania uranu.

Gates chce szybkich sankcji wobec Iranu
(PAP/EPA)

Minister obrony USA Robert Gates opowiedział się we wtorek za szybkim - w ciągu tygodni, a nie miesięcy - przyjęciem sankcji wobec Iranu, który zapowiedział produkcję wysoko wzbogaconego uranu.
Rzecznik Pentagonu Geoff Morell powiedział, że Gates _ jednoznacznie uważa, że liczy się czas _.

Minister Gates wraca dziś do Waszyngtonu po tygodniowej podróży po Europie. Morell powiedział, że Gates rozmawiał z przywódcami Turcji, Włoch i Francji o _ pilnej potrzebie _ posunięcia naprzód sprawy sankcji.

Iran powiadomił o rozpoczęciu prac związanych ze wzbogacaniem do 20 procent nisko wzbogaconego (3,5 proc.) uranu.

Rzecznik dodał, że Gates wierzy, iż rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ stworzy _ platformę prawną _ niezbędną do podjęcia niezależnych działań wobec Iranu przez Unię Europejską i inne państwa.

Zapytany, co będzie, jeśli Chiny lub jakiekolwiek inne państwo sprzeciwią się przyjęciu rezolucji, Gates powiedział, że jest optymistą i wierzy, że _ Radzie Bezpieczeństwa, której udało się przyjąć wiele rezolucji, uda się i tym razem _.

Będą nowe sankcje dla Iranu? Zobacz materiał AlJazeera English (ang.):

Irańskie władze twierdzą, że zdecydowały się na samodzielne wzbogacanie z powodu zablokowania rozmów z szóstką mocarstw (USA, Rosja, Chiny, Wielka Brytania, Francja i Niemcy) w sprawie wymiany nisko wzbogaconego uranu na materiał wysoko wzbogacony do reaktora atomowego w Teheranie.

ZOBACZ TAKŻE:

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)