Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Gowin ma przeprosić Michnika

0
Podziel się:

Chodzi o wypowiedź, w której poseł przypisał Michnikowi słowa, iż ten nazwał go faszystą.

Gowin ma przeprosić Michnika
(PAP/Jerzy Ruciński)

Poseł POJarosław Gowinma przeprosić Adama Michnika za swoją wypowiedź, w której przypisał redaktorowi naczelnemu _ Gazety Wyborczej _ słowa, iż ten nazwał go _ faszystą _. Ma też przekazać 3 tys. zł na cel społeczny.

Wyrok, który przed Sądem Okręgowym w Warszawie jest nieprawomocny. Polityk już zapowiedział, że będzie się od niego odwoływał. - _ Sentencja narusza zasady wolności słowa _ - ocenia Gowin.

W wywiadzie dla _ Dziennika _ w lipcu 2007 r. Gowin, ówczesny senator PO, powiedział: - _ Pamiętam, jak wiele lat temu za poparcie idei lustracji zostałem przez Michnika nazwany faszystą _.

Michnik, który twierdzi, że nigdy nie wypowiedział takich słów, wytoczył Gowinowi proces o naruszenie dóbr osobistych. Za podanie nieprawdy i narażenie jego wizerunku jako redaktora żądał przeprosin i 10 tys. zł na cel społeczny. **

Gowin powiedział, że pamięta, iż Michnik nazwał go faszystą podczas debaty w miesięczniku _ Znak _, pod koniec lat 90. Przyznał jednocześnie, że w opublikowanym zapisie z niej nie ma takich słów. Jego zdaniem, Michnik użył porównania z faszyzmem, a następnie - w ramach autoryzacji tekstu - zmienił określenie na apartheid.

- _ Przed wywiadem nie sięgałem do zapisów z debaty, ale opierałem się na własnej pamięci, która w tym wypadku nie może się mylić _ - powiedział Gowin. - _ Zresztą, nie widzę istotnej różnicy między określeniem faszyzm i apartheid. W wielu podręcznikach doktryn politycznych apartheid przedstawiany jest jako jedna z postaci szeroko rozumianej ideologii faszyzmu _ - dodał poseł PO.

wiadomości
polityka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)