Notowania

roman giertych
23.04.2008 12:58

Gowin ma przeprosić Michnika

Chodzi o wypowiedź, w której poseł przypisał Michnikowi słowa, iż ten nazwał go faszystą.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Jerzy Ruciński)

Poseł POJarosław Gowinma przeprosić Adama Michnika za swoją wypowiedź, w której przypisał redaktorowi naczelnemu _ Gazety Wyborczej _ słowa, iż ten nazwał go _ faszystą _. Ma też przekazać 3 tys. zł na cel społeczny.

Wyrok, który przed Sądem Okręgowym w Warszawie jest nieprawomocny. Polityk już zapowiedział, że będzie się od niego odwoływał. - _ Sentencja narusza zasady wolności słowa _ - ocenia Gowin.

W wywiadzie dla _ Dziennika _ w lipcu 2007 r. Gowin, ówczesny senator PO, powiedział: - _ Pamiętam, jak wiele lat temu za poparcie idei lustracji zostałem przez Michnika nazwany faszystą _.

Michnik, który twierdzi, że nigdy nie wypowiedział takich słów, wytoczył Gowinowi proces o naruszenie dóbr osobistych. Za podanie nieprawdy i narażenie jego wizerunku jako redaktora żądał przeprosin i 10 tys. zł na cel społeczny. **

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* **[ Wierzejski nie musi przepraszać Michnika ]( http://news.money.pl/artykul/wierzejski;nie;musi;przepraszac;michnika,35,0,337699.html )**
* [ Michnik: Polska polityka jest jak szambo ]( http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/michnik;polska;polityka;jest;jak;szambo,14,0,329230.html )
* [ Giertych musi przeprosić Michnika ]( http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/giertych;musi;przeprosic;michnika,51,0,267827.html )

Gowin powiedział, że pamięta, iż Michnik nazwał go faszystą podczas debaty w miesięczniku _ Znak _, pod koniec lat 90. Przyznał jednocześnie, że w opublikowanym zapisie z niej nie ma takich słów. Jego zdaniem, Michnik użył porównania z faszyzmem, a następnie - w ramach autoryzacji tekstu - zmienił określenie na apartheid.

- _ Przed wywiadem nie sięgałem do zapisów z debaty, ale opierałem się na własnej pamięci, która w tym wypadku nie może się mylić _ - powiedział Gowin. - _ Zresztą, nie widzę istotnej różnicy między określeniem faszyzm i apartheid. W wielu podręcznikach doktryn politycznych apartheid przedstawiany jest jako jedna z postaci szeroko rozumianej ideologii faszyzmu _ - dodał poseł PO.

Tagi: roman giertych, wiadomości, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz