Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
grupa wyszehradzka
16.09.2006 12:37

Grupa Wyszehradzka przeciw opóźnieniu Schengen

Prezydenci Polski, Słowacji, Węgier i Czech chcą szybkiego zniesienia kontroli na wewnątrzunijnych granicach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EPA / PAP)

Prezydenci Polski - Lech Kaczyński, Słowacji - Ivan Gaszparovicz, Węgier - Laszlo Solyom oraz Czech - Vaclav Klaus zgodzili się, że warto ściślej współpracować w ramach Grupy Wyszehradzkiej.

Jak podkreślili na sobotniej konferencji prasowej, kończącej dwudniowy szczyt Grupy, nasze kraje łączą wspólne interesy, a przemawiając razem cztery państwa mogą stanowić liczącą się siłę w Unii Europejskiej.

Prezydenci powiedzieli, że podczas szczytu rozmawiano o współpracy regionalnej oraz o bieżących sprawach Unii Europejskiej. Podkreślili też potrzebę kontynuowania współpracy w ramach Grupy oraz jej zacieśnienia - także na poziomie ministerialnym.

Prezydent Kaczyński zaznaczył, że wszyscy prezydenci wyrażają sprzeciw wobec ewentualnych opóźnień rozszerzenia strefy Schengen.

W piątek Jonathan Faull, wysoki urzędnik Komisji Europejskiej odpowiadający za przygotowania do pełnego wejścia nowych krajów ZOBACZ TAKŻE:
Jaka przyszłośc czeka Grupę Wyszehradzkączłonkowskich do strefy Schengen powiedział, że nikt nie wie, kiedy uda się znieść kontrole na wewnętrznych granicach UE.

Zastrzegł, że opóźnienia mają charakter "w 100 procentach techniczny". Dodał, że o rozszerzeniu strefy zadecydują przywódcy krajów członkowskich po tym, jak zakończy się techniczny etap projektu: rozbudowa bazy danych systemu Schengen i ruszy dokładnie przetestowany tzw. system informacyjny SIS II.

Lech Kaczyński zaznaczył w sobotę, że państwa Grupy zgadzają się też w kwestii równego traktowania wszystkich państw Unii. Jak mówił, jeśli jakieś wymogi zostały nałożone na wszystkie kraje Unii, to wszyscy powinni ich przestrzegać, niezależnie od wielkości i zamożności państwa. "Jak wiemy, pod tym względem sytuacja w UE nie jest najlepsza" - dodał.

Dodał też, że w Grupie panuje zgoda w kwestii równego dostępu do rynków europejskich, przede wszystkim rynku pracy. Zastrzegł, że Polska nie narzeka obecnie na możliwości pracy za granicą, jednak ważna jest sama zasada otworzenia rynków pracy.

| GRUPA WYSZEHRADZKA |
| --- |
| Grupę Wyszehradzką utworzono w 1991 roku. Jej głównym celem była harmonizacja działań państw członkowskich na rzecz integracji z instytucjami europejskimi. W 2004 roku premierzy krajów grupy uznali, że wytyczone w 1991 roku cele zostały osiągnięte, jednak wyrazili gotowość rozwijania współpracy, już jako członków UE i NATO. |

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi: grupa wyszehradzka, wiadomości, gospodarka, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz