Notowania

gruzja
15.06.2009 15:30

Gruzja: Policja rozpędziła zwolenników opozycji

Agencje donoszą o wielu rannych. Dziennikarzom zabrano aparaty fotograficzne.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Policja gruzińska rozpędziła przy użyciu kijów i pałek grupę kilkudziesięciu zwolenników opozycji, prowadzącej od ponad dwóch miesięcy antyprezydenckie protesty w centrum Tbilisi.

Według agencji AFP wydaje się, że liczni opozycjoniści zostali ranni podczas incydentu. Policjanci zabrali też aparaty fotograficzne obecnym na miejscu zdarzenia dziennikarzom.

Do starć doszło w okolicach głównej siedziby policji w gruzińskiej stolicy, gdy kilkudziesięciu demonstrantów żądało uwolnienia zatrzymanych w zeszłym tygodniu działaczy opozycji.

_ - Przyszliśmy na pokojowe zgromadzenie, ale policja natychmiast nas zaatakowała, bijąc ludzi kijami i pałkami _ - powiedział AFP jeden z manifestantów Lewan Soselia.

Rzecznik gruzińskiego MSW Szota Utiaszwili powiedział, że nie zna szczegółów konfrontacji. Zminimalizował też jej znaczenie, opisując ją jako _ małą rozróbę _, w której nikt nie został poważnie ranny. Według rzecznika manifestanci zablokowali wejście do budynku, a gdy nie odpowiedzieli na wezwanie do jego odblokowania, funkcjonariusze podjęli interwencję.

Utiaszwili dodał, że około 20 demonstrantów zostało zatrzymanych.

Protesty gruzińskiej opozycji wymierzone w prezydenta Micheila Saakaszwilego trwają od kwietnia. Opozycja domaga się odejścia szefa państwa, oskarżając go m.in. o klęskę Gruzji w wojnie z Rosją o Osetię Południową w sierpniu zeszłego roku.

Agencja Reutera zauważa, że w ostatnich dniach atmosfera protestów robi się coraz bardziej napięta. W piątek demonstranci obrzucili kamieniami i butelkami przewodniczącego parlamentu Dawida Bakradzego. W poniedziałek natomiast uzbrojeni w noże i pałki mężczyźni zaatakowali makiety cel więziennych, które opozycja rozstawiła przed parlamentem.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Saakaszwili chce podzielić się władzą z opozycją ]( http://news.money.pl/artykul/saakaszwili;chce;podzielic;sie;wladza;z;opozycja,65,0,458817.html )
* [ Gruzini demonstrują przeciw Saakaszwilemu ]( http://news.money.pl/artykul/gruzini;demonstruja;przeciw;saakaszwilemu,249,0,454393.html )
Tagi: gruzja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz