Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
hiszpania
13.01.2007 20:07

Hiszpania: Masowe protesty przeciw ETA

Dwa tygodnie po zamachu dokonanym przez separatystów baskijskich z ETA na madryckim lotnisku, dziesiątki tysięcy ludzi wyległy na ulice, by zaprotestować przeciwko terroryzmowi.

Podziel się
Dodaj komentarz

Dwa tygodnie po zamachu dokonanym przez separatystów baskijskich z ETA na madryckim lotnisku, dziesiątki tysięcy ludzi wyległy na ulice, by zaprotestować przeciwko terroryzmowi.

Dwie największe demonstracje odbyły się wieczorem w Madrycie i w baskijskiej metropolii przemysłowej Bilbao. Pokojowe marsze przeszły też ulicami Saragossy, El Ferrol, Pampeluny.

Do protestów wezwały związki zawodowe, partie, ruchy obywatelskie, związki imigrantów.

W zamachu 30 grudnia zginęli dwaj Ekwadorczycy, ponad 20 osób zostało rannych.

Opozycyjna konserwatywna Partia Ludowa (PP) odmówiła jednak udziału w sobotnich demonstracjach. PP domagała się, aby protestujący potępili także zakończoną fiaskiem politykę socjalistycznego rządu prowadzenia negocjacji pokojowych z ETA. Również największy w Hiszpanii związek ofiar terroru (AVT) nie uczestniczył w sobotnich manifestacjach. AVT stoi blisko Partii Ludowej.

Uczestnicy marszów wzywali do jedności w walce z ETA.

Demonstracja w Bilbao, w której uczestniczył także baskijski rząd, przebiegała pod hasłem: "Domagamy się od ETA zakończenia przemocy - za pokój i dialog". W Madrycie hasło brzmiało: "Za pokój, życie, wolność, przeciwko terroryzmowi".

Zamach na stołecznym lotnisku oznaczał zerwanie przez ETA dziewięciomiesięcznego rozejmu. Rząd w Madrycie uznał proces pokojowy z tą organizacją za zakończony.

22 marca ub.r. ETA ogłosiła rozejm, po 38 latach zbrojnej walki o oderwanie Kraju Basków od Hiszpanii. W konflikcie zginęło dotąd ponad 800 ludzi.

Tagi: hiszpania, wiadomości, gospodarka, polityka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz