Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

IPN musi przeprosić: Ojciec Michnika nie był szpiegiem

0
Podziel się:

Taka informacja pojawiła się w publikacji wydanej przez Instytut.

IPN musi przeprosić: Ojciec Michnika nie był szpiegiem
(PAP/EPA)

- IPN ma przeprosić Adama Michnika za podanie nieprawdziwej informacji, że jego ojca skazano w II RP za szpiegostwo na rzecz ZSRR - orzekł prawomocnie Sąd Apelacyjny w Warszawie. Zarazem SA uznał, że IPN nie musi wpłacać 50 tys. zł na cel społeczny - jak chciał naczelny _ Gazety Wyborczej _.

Sąd Apelacyjny zmienił wyrok sądu I instancji, który w marcu oddalił powództwo Michnika wobec IPN. SA nakazał IPN przeprosiny za bezprawne naruszenie dóbr Michnika na stronie internetowej IPN i w _ Rzeczpospolitej _. IPN ma w nich m.in. wyrazić ubolewanie za swój _ brak staranności _ i przyznać, że na podstawie źródeł historycznych mógł bez trudu ustalić prawdę.

W 2008 r., w przypisie książki IPN o Marcu'68 podano, że ojciec Michnika - jednego z bohaterów tamtych wydarzeń - Ozjasz Szechter był skazany w 1934 r. przez Sąd Okręgowy w Łucku (dziś Ukraina) na 8 lat więzienia za szpiegostwo na rzecz ZSRR.

Michnik uznał, że godzi to w jego prawo do kultywowania pamięci o ojcu, którego w latach 30. skazano nie za szpiegostwo, ale za działalność w Komunistycznej Partii Zachodniej Ukrainy i _ próbę zmiany przemocą ustroju Państwa Polskiego _.

Naczelny _ Wyborczej _ pozwał IPN o ochronę dóbr osobistych, jakimi jest m.in. prawo o dobrej pamięci o bliskich. Za podanie nieprawdziwej wiadomości żądał przeprosin w _ GW _ i _ Rzeczpospolitej _ oraz wpłaty 50 tys. zł odszkodowania na cel społeczny.

IPN w odpowiedzi na pozew pisał, że _ kultywowanie dobrej pamięci o zmarłym polega na paleniu świeczki na jego grobie _. IPN chciał też by Michnik wylegitymował się aktem urodzenia, by stwierdzić, czy nieżyjący od 1982 r. Szechter rzeczywiście był jego ojcem.

Prawnicy IPN podkreślali, że o skazaniu Szechtera _ za komunizm _ mówił wielokrotnie sam Michnik, a o wyroku za szpiegostwo pisano już wcześniej, zaś Michnik nie reagował, _ aż napisał to znienawidzony IPN - więc można teraz dowalić _.

Wnosząc o oddalenie pozwu IPN podkreślał, że załączono już erratę do książki, a Instytut przeprosił _ wszystkich, których dobra osobiste mogły zostać naruszone _ stwierdzeniem, że Szechtera skazano za szpiegostwo. W przeprosinach dodano, że sąd skazał go za próbę zmiany przemocą ustroju państwa przez działalność w KPZU.

W marcu Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił pozew, oceniając, że w ogóle nie doszło do naruszenia dóbr Michnika. Według SO, nie dowiódł on, że podanie przez IPN informacji o prawdziwym wyroku wywołałoby _ dużo korzystniejszy odbiór społeczny _ niż informacja o skazaniu za szpiegostwo.

W Sądzie Apelacyjnym reprezentujący Michnika mec. Rogowski wnosił o zmianę wyroku lub o zwrot sprawy SO. Mówił, że także Michnika w PRL nie skazywano formalnie za działalność opozycyjną, lecz za _ próbę obalenia przemocą ustroju _. _ - Przyjmując rozumowanie sądu I instancji, Michnikowi nie wolno byłoby mówić, że w PRL skazywano go za działalność opozycyjną _ - dodał. - _ Tylko Michnikowi IPN w tej książce wypomniał ojca i to w dodatku szpiega _ - podkreślił adwokat.

Sąd Apelacyjny uznał apelację za zasadną i zmienił wyrok SO. _ - Doszło do podania nieprawdy i zafałszowania prawa do dobrej pamięci o zmarłym _ - mówi sędzia Jacek Sadomski. - _ Rzetelność badawcza nakazywała IPN być ścisłym _ - dodaje sędzia Sadomski. i podkreśla, że _ instytucja historyczna powinna podawać fakty zgodne z prawdą _.

IPN może złożyć jeszcze kasację do Sądu Najwyższego - ale nie wstrzymuje to nakazu wykonania wyroku.

ZOBACZ TAKŻE:

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)