Notowania

ipn
18.09.2007 06:36

IPN szykuje katalogi

Dziś lub jutro IPN opublikuje cztery katalogi osób figurujących w zasobach Instytutu. W osobnych spisach znajdą się członkowie aparatu PZPR, funkcjonariusze bezpieki oraz osoby rozpracowywane przez bezpiekę.

Podziel się
Dodaj komentarz
(P. Kopczyński/PAP)

Dziś lub jutro IPN opublikuje cztery katalogi osób figurujących w zasobach Instytutu. W osobnych spisach znajdą się członkowie aparatu PZPR, funkcjonariusze bezpieki oraz osoby rozpracowywane przez bezpiekę

Będzie też katalog osób pełniących funkcje publiczne, na których temat w Instytucie znajdują się materiały archiwalne.

Jak powiedział prezes IPN, w tym ostatnim spisie mają być podane informacje dotyczące prezydenta, marszałków Sejmu i Senatu, osób z najwyższych gremiów sądowych oraz przedstawicieli IPN. W katalogach mają zaleźć się informacje na temat dokumentów znajdujących się w teczkach tych osób, z podaniem sygnatur.

_ Wczoraj radio RMF podało, że w katalogach znajdą się dwa nazwiska sędziów Trybunału Konstytucyjnego i jedno sędziego Naczelnego Sadu Administracyjnego. _

Prezes IPN powiedział, że dane osób publicznych będą podawane w katalogu dopiero po zakończeniu kwerendy w archiwach na temat konkretnej osoby.

Janusz Kurtyka powiedział, że z tego powodu nie wszystkie nazwiska zostaną opublikowane do wyborów, a Instytut będzie starał się postępować tak, aby nie narażać się na zarzut wpływania na kampanię wyborczą.

Katalogi mają ukazać się na stronach Biuletynu Informacji Publicznej IPN pod adresem www.ipn.gov.pl i będą liczyć po kilka tysięcy osób. Prezes IPN przypomniał, że Instytut jest zobowiązany do tej publikacji przepisami lustracyjnymi w ustawie o IPN.

Tagi: ipn, wiadomości, gospodarka, polityka, najważniejsze, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz