Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Irak: Krwawe zamachy w Bagdadzie

0
Podziel się:

Ponad 136 osób zginęło, gdy eksplodowały dwa samochody, zdetonowane przez zamachowców-samobójców.

Irak: Krwawe zamachy w Bagdadzie
(PAP/EPA)

aktualizacja 16.05* *

Ponad 136 osób zginęło w niedzielę rano w dwóch krwawych zamachach w Bagdadzie - wynika z danych, przekazanych przez cztery bagdadzkie szpitale*.*

Rannych miało zostać - także według nieoficjalnych danych - ponad siedemset osób. Zdaniem policjantów, liczba ofiar może okazać się jeszcze wyższa. Poprzedni bilans mówił o 106 ofiarach śmiertelnych. Ministerstwo zdrowia Iraku poinformowało, że rannych jest ponad 700 ludzi.

W samym centrum miasta rano w niedzielę eksplodowały dwa samochody-pułapki, zdetonowane przez zamachowców-samobójców.

Do ataków doszło w odstępie kilku minut około godziny 9.30, gdy ulice dzielnicy rządowych siedzib pełne były ludzi. Pierwszy samochód-pułapka eksplodował przed budynkiem Ministerstwa Sprawiedliwości, także niedaleko siedziby Ministerstwa Pracy, na ulicy Haifa.

W kilka minut później drugi samochód został wysadzony w powietrze w tej samej dzielnicy lecz przed siedzibą władz irackich prowincji i gubernatora Bagdadu. Jak pisze obecny na miejscu korespondent agencji France Presse, ulice w rejonie obu ataków są pokryte krwią, zasłane ciałami i strzępami ciał ofiar. Stąd też trudno oszacować, jak wielu ludzi zginęło.

Niedzielne zamachy były najkrwawszymi w Bagdadzie od ponad dwóch miesięcy.

Biuro premiera Iraku Nuriego al-Malikiego podało, że zamachy miały zasiać zamęt w Iraku, podobnie do ataków z 19 sierpnia na ministerstwa finansów i spraw zagranicznych, w których zginęło co najmniej 100 osób.

_ - Zbrodnie (saddamowskiej partii) Baas i Al-Kaidy nie zablokują procesu politycznego i wyborów. To te same ręce, które splamiła krew ofiar ataków z 19 sierpnia. Będziemy karać wrogów Iraku _ - napisał w oświadczeniu premier Maliki, który odwiedził miejsce zamachów.

ZOBACZ TAKŻE:

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)