Notowania

iran
23.11.2009 14:10

Iran ćwiczy odpowiedź na atak chemiczny i nuklearny

Wielkie ćwiczenia wojskowe prowadzone są na obszarze 600 tys. km kwadratowych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(public domain/Wikipedia)

*Irańskie siły zbrojne odpowiadały - w drugim dniu ćwiczeń wojskowych - na ewentualny atak nuklearny, chemiczny i bakteriologiczny - poinformowała irańska agencja Isna. *

Cytowany przez agencję rzecznik manewrów, generał Ali Moghiseh powiedział, że _ jednocześnie testowano radary produkcji irańskiej _.

Siły zbrojne Iranu rozpoczęły ćwiczenia wojskowe w niedzielę, by zademonstrować zdolność obrony swych obiektów nuklearnych.

Ćwiczenia są prowadzone na obszarze 600 tys. km kwadratowych i obejmują m.in. ochronę budowanej w Buszerze (na południu) elektrowni jądrowej, zakładów produkcji paliwa jądrowego w Isfahanie (w środkowym Iranie) i zakładów wzbogacania uranu w pobliżu Kum (też w centrum kraju).

Wiadomość o istnieniu tych zakładów, którą Iran ujawnił we wrześniu, pogłębiła podejrzenia, że obiekt ten mógł być planowany jako część tajnego wojskowego programu nuklearnego.

Zachód obawia się, że Teheran planuje przekształcenie programu w celu wyprodukowania materiału rozszczepialnego do głowic bojowych.

USA i Izrael nie wykluczyły ataku na obiekty nuklearne Iranu. Teheran, który zapewnia, że pragnie wzbogacać uran jedynie z myślą o energetyce jądrowej, wielokrotnie groził, że na ewentualne ataki odpowie uderzeniem na izraelskie i amerykańskie cele w regionie.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Iran coraz bliżej decyzji w sprawie atomu ]( http://news.money.pl/artykul/iran;coraz;blizej;decyzji;w;sprawie;atomu,230,0,550630.html )
* [ Teheran czyni wyrzuty Moskwie za brak S-300 ]( http://news.money.pl/artykul/teheran;czyni;wyrzuty;moskwie;za;brak;s-300,164,0,556964.html )
Tagi: iran, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz