Notowania

iran
18.11.2008 19:26

Iran uruchomi elektrownię atomową. Znamy termin

Rząd w Teheranie finalizuje opóźnioną inwestycję w Buszerze.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

- _ Iran zamierza uruchomić swą pierwszą elektrownię atomową w 2009 roku, po wielu latach opóźnień w jej realizacji _- poinformowała irańska oficjalna agencja prasowa IRNA.

W ramach opiewającego na miliard dolarów kontraktu Rosja dostarczyła już paliwo nuklearne do elektrowni pod miastem Buszer nad Zatoką Perską w południowo-zachodnim Iranie. Jednak podjęcie pracy przez siłownię było wielokrotnie odkładane, również z powodu sporów na temat płatności.

Rosja podjęła się w 1995 zbudowania elektrowni w Buszerze w miejscu, gdzie w latach 70. zaczęła ją stawiać niemiecka firma Siemens. Z inwestycji tej Niemcy wycofali się w następstwie rewolucji irańskiej, która w 1979 roku obaliła reżym szacha Mohammada Rezy Pahlawiego.

ZOBACZ TAKŻE:

*  [ Iran: Elektrownia w Buszerze ruszy w 2008 r. ]( http://news.money.pl/artykul/iran;elektrownia;w;buszerze;ruszy;w;2008;r;,140,0,306572.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )

_ - Proces uruchamiania elektrowni atomowej w Buszerze został rozpoczęty i mamy nadzieję, że elektrownia zostanie uruchomiona w 2009 roku zgodnie z porozumieniem, jakie zawarliśmy ze stroną rosyjską _ - powiedział zacytowany przez IRNA rzecznik Organizacji Energii Atomowej Iranu Mohsen Delaviz. Nie przytoczył jednak żadnej ścisłej daty włączenia siłowni.

_ - W naszych stosunkach z Rosjanami przeważa dobry klimat i mamy nadzieję, że będą oni dotrzymywać swych zobowiązań _ - dodał Delaviz.

Budująca elektrownię rosyjska firma Atomstrojeksport poinformowała we wrześniu, że obiekt jest bliski ukończenia i że od grudnia 2008 roku do lutego 2009 roku trwać będą _ prace technologiczne _, które doprowadzą do _ nieodwołalnego sfinalizowania _ inwestycji.

Na razie ma tam działać jeden reaktor ciśnieniowy WWER-1000 o mocy tysiąca megawatów.

Wbrew popartym sankcjami ONZ żądaniom wspólnoty międzynarodowej Teheran nie chce przerwać prac nad wzbogacaniem uranu, twierdząc, że zamierza go wykorzystywać jako paliwo dla cywilnej energetyki jądrowej, a nie w celach militarnych.

Tagi: iran, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz