Notowania

iran
19.10.2009 07:44

Iran: Więcej ofiar zamachu na Strażników Rewolucji

Na skutek eksplozji zginęło m.in. siedmiu dowódców elitarnej organizacji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

_ - _ Liczba ofiar zamachu na Strażników Rewolucji urosła do co najmniej 42. Zginęło siedmiu dowódców tej elitarnej organizacji militarnej - podała irańska telewizja Press TV.

Do samobójczego zamachu doszło w niedzielę rano w mieście Sarbaz w prowincji Beludżystan i Sistan. Zamachowiec zdetonował materiały wybuchowe przed wejściem do sali, w której miały się odbyć obrady dotyczące pojednania między zamieszkującymi region społecznościami szyicką i sunnicką.

Był to jeden z najbardziej krwawych w ostatnich latach zamachów na Strażników Rewolucji. Zdaniem państwowych mediów irańskich, stali za nim sunniccy rebelianci z grupy Jundallah, która zarzuca zdominowanemu przez szyitów rządowi w Teheranie dyskryminację sunnickiej mniejszości.

Sami Strażnicy Rewolucji odpowiedzialnością za zamach obarczają _ zagraniczne elementy _ powiązane ze Stanami Zjednoczonymi. Z kolei państwowa telewizja wskazała w tym kontekście także na Wielką Brytanię, która jest drugim krajem tradycyjnie uznawanym przez irańskie władze za wrogi.

| KIM SĄ STRAŻNICY REWOLUCJI? |
| --- |
| Strażnicy Rewolucji to elitarne jednostki fanatycznie wierne irackiemu najwyższemu przywódcy duchowemu ajatollahowi Alemu Chameneiemu. Ich wpływy i potencjał w ostatnich latach wzrosły. Około 120 tys. Strażników Rewolucji kontroluje irański program rakietowy. Organizacja ma własne siły lądowe, morskie i powietrzne. Zajmują się również zapewnieniem bezpieczeństwa we wrażliwych przygranicznych regionach. |

(na zdjęciu: irańscy strażnicy rewolucji podczas antyizraelskiej demonstracji w Teheranie)

Tagi: iran, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz