Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
irlandia
04.05.2009 16:11

Irlandia: Recesja przesądzi los Trakatatu?

Zwolennicy Libertas uważają, że winna kryzysowi jest UE.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/ EPA)

Recesja gospodarcza może mieć istotny wpływ na wynik drugiego referendum w sprawie Traktatu Lizbońskiego w Irlandii - powiedział w poniedziałek w Berlinie minister ds. europejskich tego kraju Dick Roche.

_ - Trudno przewidzieć, czy wpływ ten będzie pozytywny, czy negatywny. Irlandia jest krajem o otwartej gospodarce i ucierpi dramatycznie w wyniku światowego kryzysu. Wydaje się jednak, że spora większość mieszkańców Irlandii uważa, iż pozostawanie w sercu UE jest decydujące dla gospodarczego dobrobytu _ - powiedział minister dziennikarzom.

Jak dodał, niektórzy jednak próbują wykorzystać recesję jako argument przeciwko Traktatowi. _ - Organizacja Libertas formułuje absurdalne tezy, że UE jest winna kryzysowi _ - ocenił Roche.

ZOBACZ TAKŻE:

W referendum w czerwcu zeszłego roku Irlandczycy odrzucili Traktat z Lizbony, reformujący struktury UE. Kolejne głosowanie ma odbyć się jesienią.

Roche zapowiedział, że irlandzki rząd planuje szerszą i bardziej intensywną kampanię informacyjną przed drugim referendum. _ - Byliśmy zbyt łagodni, bo pozwoliliśmy opowiadać przeciwnikom Traktatu kłamstwa na jego temat _ - dodał.

Przypomniał też, że w grudniu kraje UE, wychodząc na przeciw obawom Irlandczyków, postanowiły utrzymać zasadę jeden kraj - jeden komisarz. Irlandia otrzyma również _ prawnie wiążące gwarancje _ dotyczące suwerenności w sprawie polityki podatkowej, spraw socjalnych i etycznych - jak aborcja i ochrona życia - a także neutralności kraju.

_ - Jesteśmy przekonani, że gdy pokażemy ludziom w Irlandii te osiągnięcia, możemy liczyć na pozytywny wynik referendum _ - powiedział Roche.

Według niego niedawne sondaże rokują dobrze, ale _ gdy chodzi o referendum nigdy, przenigdy nie można być pewnym wyniku _. _ Zawsze mogą się pojawić kwestie niekoniecznie związane z tematem głosowania, które jednak wpłyną na jego rezultat. Wszystko może się zdarzyć _ - dodał minister.

Roche ostro skrytykował też partię Libertas Declana Ganleya, która w zeszłym roku prowadziła kampanię przeciwko Traktatowi Lizbońskiemu.

Według Roche'a partia ta jest _ złowrogą _ i pełną tajemnic organizacją, która nie potrafi odpowiedzieć na podstawowe pytanie na swój temat. _ - Jej przywódca rozpowszechnił więcej bajek o sobie oraz o UE, niż kiedykolwiek mógłby napisać sam Hans Christian Andersen _ - powiedział irlandzki minister.

_ - Jest coś dziwnego w organizacji, która powstała w dnia na dzień bez demokratycznych struktur, tradycji demokratycznego zaangażowania i która w ciągu kilku tygodniu ma więcej pieniędzy na kampanię niż wszystkie partie polityczne i organizacje społeczna _ - dodał.

Nie chciał on komentować bezpośrednio wystąpienia byłego prezydenta Polski Lecha Wałęsy na zjeździe partii 1 maja w Rzymie. _ - My nie mamy zwyczaju płacić ludziom, by przyjechali na nasze konwencje partyjne, ale niektórzy to czynią. Nie interesuje mnie to, jak szef Libertas buduje swą organizację. Interesuje mnie prawda. Tymczasem ta organizacja jest fikcją i to co, twierdzi też jest fikcją _ - powiedział Roche.

Tagi: irlandia, wiadomości, gospodarka, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz