Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Izraelowi grozi trybunał dla zbrodniarzy wojennych

0
Podziel się:

ONZ przyjęła raport, w którym Żydzi oskarżani są o wojenne przestępstwa.

Izraelowi grozi trybunał dla zbrodniarzy wojennych
(Vadim Lavrusik/CC/Flickr)

Izrael i palestyński Hamas są winni zbrodni wojennych podczas ostatniej wojny w Strefie Gazy. Takie oskarżenie pada w raporcie, który właśnie przyjęła Rada Praw Człowieka ONZ.

Przegłosowana została też rezolucja ganiącą Izrael za brak współpracy z misją ONZ pod przewodnictwem południowoafrykańskiego prawnika Richarda Goldstone'a. To właśnie ona stworzyła niepochlebny dla Żydów raport. Projekt rezolucji zgłosili Palestyńczycy, Egipt, Nigeria, Tunezja i Pakistan.

Palestyńczycy mają nadzieję, że głosowanie w Radzie Praw Człowieka stanie się pierwszym krokiem na drodze do postawienia izraelskich polityków i dowódców przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym w Hadze.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu zapowiedział już jednak, że żaden Izraelczyk nie musi się obawiać, iż zostanie wydany haskiemu trybunałowi. Według Netanjahu, raport Goldstone'a podważa prawo Izraela do samoobrony.

Zarówno Izrael, jak i Hamas odrzucają oskarżenia, zawarte w raporcie Goldstone'a. Raport wzywa Radę Bezpieczeństwa ONZ do przekazania sprawy Międzynarodowemu Trybunałowi Karnemu, jeśli Izraelczycy lub Palestyńczycy sami nie przeprowadzą śledztwa w sprawie postawionych im zarzutów.

Przed sesją Rady Praw Człowieka Izrael zapowiadał, że nie będzie kontynuował rozmów pokojowych z Palestyńczykami, dopóki sprawa krytycznego raportu nie zostanie zamknięta.

_ - Nie będziemy siedzieć przy jednym stole, nie będziemy rozmawiać z ludźmi i gremiami, które zarzucają nam zbrodnie wojenne _ - powiedziała ambasador Izraela przy ONZ Gabriela Szalew. Ostrzegła, że dopóki raport będzie aktualny, Izrael nie będzie prowadził procesu pokojowego.

_ - Jeśli oni żądają od nas wznowienia procesu pokojowego i wstrzymania budownictwa w osiedlach żydowskich na terenach palestyńskich, to możemy oczekiwać od społeczności międzynarodowej, że umożliwi nam podejmowanie ryzyka, a nie - jak to czyni ów raport - będzie nas zmuszała do zrezygnowania z prawa do samoobrony _ - mówiła Szalew.

Pierwotnie przywódcy palestyńscy zgadzali się na przesunięcie głosowania nad raportem Goldstone'a na marzec przyszłego roku, ale ich decyzja wywołała na obszarach palestyńskich falę protestów i żądań dymisji prezydenta Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa. Kierownictwo palestyńskie zmieniło wtedy zdanie i zaczęło skutecznie lobbować za nieodkładaniem debaty nad raportem.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)