Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jest projekt ustawy medialnej. Zniknie abonament

0
Podziel się:

- Próbujemy naprawić to co w poprzedniej kadencji zostało wypaczone - mówi szef klubu PSL.

Jest projekt ustawy medialnej. Zniknie abonament
(PAP/Paweł Supernak)

aktualizacja 15:45

*- _ Próbujemy intensywnie nadrobić to co przez jedną noc poprzedniej kadencji zostało wypaczone _ - stwierdziłStanisław Żelichowski, przewodniczący klubu PSL. *
Twórcy, jak sami mówią, za główny cel postawili sobie przywrócenie misji publicznej mediom. _ Chcemy przywrócić misję publiczną. Wprowadzamy również instytucję licencji programowej _ - powiedziałZbigniew Chlebowski.

Przewodniczący PO przyznał, że licencja przeznaczona będzie głównie dla mediów publicznych, jednak prywatni nadawcy również będą mogli się ubiegać o środki z licencji.

Wszyscy autorzy projektu zgodzili się na zniesienie abonamentu. Media będą finansowane z funduszu misji publicznej, którym będzie zarządzać Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Jednak pieniądze na fundusz co roku będzie przydzielał parlament.

_ - Podstawą pierwszego budżetu na 2010 rok powinno być przewidywane wykonanie wpływów z abonamentu za 2007 rok. O ten budżet będzie wnioskowała KRRiT, a decydował będzie parlament, niezależnie od decyzji któregokolwiek z ministrów _ - stwierdził Chlebowski.

7 osobowa KRRiT

PO, PSL i Lewica porozumiały się w sprawie kształtu KRRiT. W jej skład będzie wchodziło siedem osób. Trzech członków będzie wybierał Sejm, a po dwóch prezydent i Senat. Kadencja będzie rotacyjna. Czterech członków będzie wybieranych na kadencję 6-cio letnią, a pozostałych trzech na trzy letnią. Przewodniczący PO zaznaczył, że wymogi stawiane członkom KRRiT są bardzo wysokie.

Wicemarszałek SejmuJerzy Szmajdzińskiz Lewicy oświadczył, że partie nie dokonały podziału miejsc w KRRiT między siebie.

Szmajdziński uważa, że prace nad ustawą mogłyby się zakończyć na przełomie maja i czerwca.

| Założenia projektu |
| --- |
| Projekt zakłada likwidację abonamentu i finansowanie mediów publicznych z budżetu. W tym celu przewiduje utworzenie Funduszu Misji Publicznej, z którego 10 procent zostanie przeznaczone na konkursy, w których będą mogły uczestniczyć media publiczne i komercyjne. Fundusz Misji Publicznej, którego wysokość będzie uchwalał parlament, zastąpi dotychczasowy abonament. Podstawą wyliczenia Funduszu będą wpływy z abonamentu, planowane na 2007 rok. Funduszem będzie dysponować Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. W skład Krajowej Rady będzie wchodzić 3 członków wybieranych przez Sejm, dwóch wybieranych przez Senat i dwóch powoływanych przez prezydenta. Członkami Rady będą mogły być osoby z rekomendacjami stowarzyszeń twórczych. Projekt powołuje też powołanie 15-osobowej Rady Programowej mediów publicznych. Powstanie 16 niezależnych regionalne spółek telewizyjnych i 17 radiowych. Ich zarządy będą jednoosobowe. |

PiS: To kontrowersyjne propozycje

Likwidacja abonamentu i rewolucja kadrowa w ośrodkach regionalnych - to według klubu Prawa i Sprawiedliwości najbardziej kontrowersyjne zapisy projektu ustawy medialnej. Już wczoraj PiS zapowiedział, że nie zaakceptuje wypracowanej przez PO-PSL-SLD nowelizacji ustawy o RTV. Zachęcał natomiast do okrągłego stołu, którego efektem miałby być nowy projekt ustawy. Na to z kolei nie zgodziła się Platforma Obywatelska.

Poseł PiS Mariusz Błaszczak uważa, że likwidując abonament PO odrzuca jedyny sposób na niezależne finansowanie mediów. Ponadto uważa, że przedstawiony projekt ustawy daje możliwość dogłębnej wymiany kadrowej. Jego zdaniem, przekształcanie telewizyjnych ośrodków regionalnych w spółki będzie dawało możliwość zwolnienia niewygodnych pracowników.

Wcześniej szef klubu PO Zbigniew Chlebowski tłumaczył, że nie chodzi o czystki kadrowe. Jego zdaniem, można tą sprawę rozwiązać na zasadzie porozumienia, a więc rozwiązania stosunku pracy przy likwidacji ośrodków regionalnych, i zawarcie umowy na nowo ze spółką.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)