Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jeszcze rok, czy tylko pół roku naszej obecności w Iraku?

0
Podziel się:

W przyszłym roku polskie wojska ostatecznie wycofają się z Iraku. Nie wiadomo jednak, czy stanie się to w połowie, czy pod koniec roku.

Decyzję podejmie prezydent po konsultacji z ministrem obrony. Radosław Sikorski nie chce zdradzać, czy zaproponuje Lechowi Kaczyńskiemu przedłużenie misji o pół roku, czy o rok. "W pierwszej połowie grudnia Rada Ministrów wystąpi z wnioskiem do prezydenta" - ucina Sikorski.

Powrót polskich żołnierzy do domu zależy m.in. od wyszkolenia irackiego wojska i policji. Iracki premier Nouri al-Maliki mówił wczoraj w telewizji ABC, że miejscowe siły bezpieczeństwa będą w stanie przejąć kontrolę nad krajem już w połowie przyszłego roku.

Szkolona przez Polaków 8. dywizja Irackiej Armii już rok temu otrzymała pierwsze certyfikaty. Szef Kancelarii Prezydenta Aleksander Szczygło przyznaje, że nasi żołnierze w zasadzie wypełnili już zadanie. "8. dywizja właściwie jest dobrze wyszkolona, choć pewnie jeszcze czegoś brakuje do pełnej aktywności" - mówi Szczygło w rozmowie z IAR.

Amerykańscy komentatorzy podkreślają jednak, że irackie władze jeszcze długo będą bezsilne wobec radykalnych islamistów. Nie jest zatem wykluczone, że amerykańska administracja będzie chciała kolejny raz przesunąć termin wyjścia wojsk koalicyjnych z Iraku. Potwierdza to arabista prof. Janusz Danecki. "Jest to bardzo prawdopodobne, co nie przeszkadza temu, żeby podziękować i się wycofać" - dodaje Danecki.

Według informacji IAR, kolejna, 8. zmiana polskiego kontyngentu właśnie kończy szkolenia przed wyjazdem na pół roku do Iraku. Wojsko kompletuje też następną, 9. zmianę na wypadek, gdyby prezydent przedłużył misję o rok.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)