Notowania

Juszczenko: Cena gazu to przegrana Ukrainy

Prezydent Ukrainy nie jest zadowolony z wyniku negocjacji z Moskwą.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

_ - Ustalenia w sprawie ceny rosyjskiego gazu są dla Ukrainy przegraną _ - oświadczył prezydent Wiktor Juszczenko.

_ - Zakładając, że ceną bazową będzie 450 dolarów za tysiąc metrów sześciennych, po odliczeniu 20-procentowej zniżki cena gazu w pierwszym kwartale wyniesie 360 dolarów. Jest to jawna przegrana _ - powiedział prezydent na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Białorusi Alaksandrem Łukaszenką.

Zdaniem Juszczenki podobnej ceny nie ma w całej Europie; przypomniał, że Niemcy kupują gaz po 280 dolarów.

Prezydent uważa, że wymienioną przez premier Julię Tymoszenko średnią roczną cenę gazu, wynoszącą 228 dolarów, Ukraina mogłaby osiągnąć, gdyby w czwartym kwartale bieżącego roku Rosja sprzedawała go po 132 dolary._ - Wszyscy rozumieją, że do tego nie dojdzie _ - podkreślił.

Juszczenko jest także niezadowolony, że za podwyżką cen gazu dla jego kraju nie poszedł wzrost stawek płaconych Ukrainie przez Rosję za jego tranzyt._ - Jeśli cena gazu rośnie w takim tempie, to podobnie powinna wzrastać stawka za tranzyt _ - oświadczył.

Prezydent zapowiedział, że w najbliższy piątek umowami gazowymi z Rosją zajmie się Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony.

_ - Będziemy mogli zapoznać się ze szczegółami tych dokumentów i ocenić je z pozycji interesów i bezpieczeństwa narodowego _ - poinformował Juszczenko.

Raport Money.pl
*W ciągu najbliższych pięciu lat skazani jesteśmy na rosyjski gaz * Gazowe uniezależnienie się od Rosji będzie nas kosztowało co najmniej 3,5 mld złotych. zobacz raport Money.pl
Tagi: gaz. ukraina, juszczenko, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz