Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
krzysztof kwiatkowski
18.01.2010 14:12

Kaczyński: Kropiwnicki wygrał, choć został odwołany

Zdaniem prezesa PiS tych, którzy nie głosowali, było więcej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Prezes PiSJarosław Kaczyńskiuważa, że wynik referendum w sprawie odwołania prezydenta Łodzi Jerzego Kropiwnickiego może być _ przyczynkiem _ do dyskusji na temat mechanizmu referendum.

Jak mówił w Białymstoku, przyjmując, że tych, którzy nie poszli głosować, było więcej niż uczestników głosowania, to Kropiwnicki wygrał, choć został odwołany.

Według oficjalnych wyników przekazanych przez Miejską Komisję Wyborczą, frekwencja w niedzielnym referendum w Łodzi wyniosła 22,2 procent. Za odwołaniem prezydenta było 127 874 łodzian, na _ nie _ głosowało 4 951 osób.Zgodnie z przepisami o referendum lokalnym wyniki niedzielnego głosowania w Łodzi są ważne, gdyż wzięła w nim udział wystarczająca liczba uprawnionych do głosowania. Tym samym prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki został odwołany.

_ Przyjmuję to jako bardzo złą wiadomość _ - powiedział Jarosław Kaczyński na konferencji prasowej w Białymstoku. W jego ocenie, to _ przyczynek do dyskusji nad mechanizmem, który tutaj został uruchomiony _. Przypomniał, że przeciwnicy polityczni Kropiwnickiego nawoływali do udziału w referendum, zwolennicy - by zostać w domu i nie głosować.

_ - Tych, którzy nie poszli, było dużo więcej. W tym sensie prezydent Kropiwnicki wygrał, a mimo wszystko został odwołany. Jest w tym mechanizmie coś chorego _ - powiedział prezes PiS. Jak mówił, powoduje to, że czasem osoby przebywające w areszcie (chodzi o samorządowców z zarzutami) nie są odwoływane, a w innej sytuacji osoba mająca poparcie dużej części mieszkańców, zostaje odwołana.

_ Uczciwie mówiąc, to prezydent Kropiwnicki wygrał to referendum. Zdecydowana większość łodzian nie poszła. Nawet w stosunku do tej grupy, którą można uznać za aktywną politycznie. Wnioski muszą być wyciągnięte. Musi być jakiś mechanizm, który pozwala w skrajnych wypadkach odwołać prezydenta, ale z drugiej strony one muszą być takie, żeby nie dochodziło do sytuacji paradoksalnych i moralnie niedobrych _ - dodał Jarosław Kaczyński.

Kropiwnicki rządził Łodzią od blisko ośmiu lat ( http://www.money.pl/u/money_chart/graphchart_ns.php?ds=-1%20year&de=today&sdx=0&i=&ty=1&s%5B0%5D=inflacja&fg=1&w=450&h=200&cm=0 Inflacja ) Źródło: Money.pl na podstawie danych GUS

Tagi: krzysztof kwiatkowski, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz