Notowania

karadzić
30.07.2008 08:34

Karadżić w Hadze. Trybunał już czeka

O świcie samolot wiozący byłego przywódcę bośniackich Serbów wylądował w Rotterdamie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

ac">fot: PAP/EPA[ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://www.money.pl/galeria/ekstradycja;radovana;karadzica,galeria,1288,0.html)O świcie samolot wiozący byłego przywódcę bośniackich Serbów wylądował w Rotterdamie. Stamtąd złapanego tydzień temu Karadzicia przetransportowano do ośrodka zatrzymań ONZ na przedmieściach Hagi.

Radovan Karadzić był jednym z najbardziej poszukiwanych zbrodniarzy wojennych. Przed haskim trybunałem powołanym do osądzenia zbrodni wojennych w byłej Jugosławi ma odpowiadać m.in. za ludobójstwo w czasie oblężenia Sarajewa oraz masakrę muzułmanów w Srebrenicy.

Już 13 lat temu, jako samozwańczy prezydent Republiki Serbskiej w Bośni Karadzić nie przyznawał się do winy za śmierć 8 tysięcy ludzi w Srebrenicy.

POSŁUCHAJ RADOVANA KARADŻICIA (ang.):

| tłumaczenie: _ Jestem prezydentem. Podejmowane przeze mnie decyzje i wydawane rozkazy są publicznie znane. Nigdy nie wydaliśmy żadnego złego rozkazu _ |
| --- |

Były serbski przywódca jest z zawodu psychiatrą. Przez 13 lat ukrywał się w Serbii. Kiedy go aresztowano, okazało się, że całkowicie zmienił wygląd i nosił długą, białą brodę. Podawał się za specjalistę od medycyny naturalnej.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Karadżić regularnie odwiedzał Włochy ]( http://news.money.pl/artykul/karadzic;regularnie;odwiedzal;wlochy,43,0,357931.html )
* [ Sarajewo świętuje aresztowanie Karadzicia ]( http://www.money.pl/archiwum/wiadomosci/artykul/sarajewo;swietuje;aresztowanie;karadzicia,137,0,356745.html )

Były brytyjski minister spraw zagranicznych lord David Owen określa Karadzicia jako jednego z największych zbrodniarzy naszych czasów. _ - On oczywiście jest psychiatrą, wykwalifikowanym lekarzem. To tym bardziej szokujące, że ten człowiek stał się tak okrutny i tak bardzo pogardzał ludzkim życiem i że jest odpowiedzialny za śmierć setek i tysięcy ludzi _ - powiedział Owen w rozmowie z BBC.

W ciągu najbliższych godzin Radovan Karadzić ma stawić się przed haskim trybunałem, jednak prawdopodobniej nie nastąpi to już dzisiaj. Formalna rozprawa rozpocznie się najprawdopodobniej za kilka miesięcy.

Tagi: karadzić, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz