Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Michał Kot
|

KE przeciwna referendum w sprawie euro w Polsce

0
Podziel się

Unijny komisarz ds. gospodarczych i walutowych Joaquin Almunia jest przeciwnikiem przeprowadzenia referendum w sprawie euro. Polski rząd chce je przeprowadzić.

bDTLyzlx

Unijny komisarz ds. gospodarczych i walutowych Joaquin Almunia jest przeciwnikiem przeprowadzenia referendum w sprawie euro. Polski rząd chce je przeprowadzić.

"Nigdy nie będę zalecał poddania pod głosowanie ani kwestii euro, ani jakiejkolwiek innej polityki europejskiej" - powiedział Almunia na konferencji prasowej w Brukseli, pytany przez zachodnich dziennikarzy o zapowiedzi polskiego rządu.

Przypomniał, że wszystkie kraje UE, w tym Polska, są zobowiązane do przyjęcia wspólnej waluty. Jedynie Wielka Brytania i Dania zagwarantowały sobie prawo pozostania przy własnych walutach.

bDTLyzlz

"Wszystkie kraje członkowskie wiedzą, jakie ciążą na nich zobowiązania. Wśród nich jest przygotowanie się do przyjęcia wspólnej waluty. To nie tylko obowiązek prawny, ale także działanie zgodne z ich najlepiej pojętym interesem gospodarczym" - powiedział Almunia.

W marcu podczas wizyty w Brukseli wicepremier i minister finansów Zyta Gilowska zapowiadała, że w ewentualnym referendum Polacy odpowiedzą na pytanie nie o to "czy", ale "kiedy" przyjąć wspólną walutę. "Przedmiotem może być termin i wyłącznie termin" - oświadczyła. Zastrzegła, że ostateczna decyzja w tej sprawie nie zapadła i należeć będzie nie do rządu, ale prezydenta RP bądź parlamentu.

Według marcowego sondażu instytutu TNS, 58 proc. Polaków nie chce zamiany złotego na euro. Z sondażu wynika, że gdyby teraz w Polsce zostało przeprowadzone referendum w sprawie przyjęcia euro, za wspólną walutą opowiedziałoby się 32 proc. ankietowanych.

bDTLyzma
wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)